88
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
-

 

Megjelent a Magyar Hang nemzeti rock magazin!

 

 

 
Flyer

  

Asgaird

 

 

 

Lonsdale88

 nudleeflags

nemzetirockstartlap

 

 

 
SzKR
 




A nzeteirt kellett meghalnia!

 

 
luni

 

 

katt ide>>>


 

katt ide>>>


 

 katt ide>>>

 

Becslet Napja megemlkezs

(tudsts 2008)

+kpek

Megjelent a Becsletnapja 2008 megemlkezs dvd-n beszerezhet a http://www.loyalty-records.com/ oldalon.


Szmll
Induls: 2006-10-22
 
Megemlkezs
Megemlkezs : 125 ve ldoztk fel ritulisan Solymosi Esztert

125 ve ldoztk fel ritulisan Solymosi Esztert

  2007.04.03. 20:33

Megltek egy kis libapsztort. gre kilt a rgi vd, gy ltk meg Solymosi Esztert, mint egy tokos, pihs libt...

125 ve ldoztk fel ritulisan Solymosi Esztert
2007-04-01.

A per
A per


Elhang: egy izraeli trtnsz nhny hnapja publiklt knyvben
elismerte, a zsidk a kzpkorban keresztny gyermekeket gyilkoltak meg ritulisan. A m vezet nyugati lapokban is nagy visszhangot kapott, s mellkkrlmny, hogy a szerzt vgl hallos fenyegetsekkel s a jl ismert gylletkampnnyal a knyv visszavonsra knyszertettk. Mert kajmnk szerint a kzpkori zsidkat sem lehet "gy" (rtsd: valsghen) bemutatni, sem szakmunkban, sem filmen. A fajldz cionistkat az viszont egyltaln nem zavarja, hogy egy j hollywood-i zsid produkciban az kori perzsk (azaz az irniak) buzerns, zlltt, hitvny npsgknt kerlnek megjelentsre, rszeknt az Irn elleni gylletet szt amerikai-izraeli rgalomhadjratnak.

A VILGHRÛ TISZAESZLRI GYILKOSSG S BÛNPER (1882-1883)

(Huber Lipt: A vrvd s vrgyilkossgok trtnete c. mvbl, -1915)

Ms eseteket mellzve lssuk most a damaszkuszi vrgyilkossgi bnpernek mlt prjt, a 32 vvel ezeltt lefolyt s vilghrv vlt tiszaeszlrit, amelynek trgyt egy 14 ves szegny reformtus parasztlenynak, Solymossy Eszternek meggyilkolsa kpezte. Idsebb olvasink velnk egytt mg visszaemlkeznek arra a lzas izgalomra, forrongsra s nagyfok ingerltsgre, amely a vizsglat s per folyama alatt, nemcsak Tiszaeszlr vidkn, hanem az egsz orszgban uralkodott s arra az lnk rdekldsre, amellyel egsz Eurpa ksrte az gynek fejlemnyeit.

Az ifjabb nemzedk azonban aligha hallott e botrnyba flt perrl, amelyet btran nevezhetnk Magyarorszg egyik legnagyobbszabs botrnypernek a XIX. szzadban, mert jllehet minden a vdlottak bnssgre vallott, mgis valamennyit flmentettk.

Feltn, st meglep, hogy a hiperkriticizmusval mindent boncolgat s a zsid vrgyilkossgokat elvbl tagad Strack milyen knnyedn siklik t a legjabb kor e legevidensebb vrgyilkossgn. "Das Blut stb." id. m. 151. oldaln ugyanis teljesen mellz minden kritikai szrevtelt; vatosan kitr minden ell s a legszrazabban csak regisztrlja a tiszaeszlri esetet. Hrom szerzre val rvidke utalssal mindssze ennyit mond rla:  "1882. Esther Solymosi. Vgl. einerseits Onody, Desportes 212-243.; andereseits: P. Nathan. Der Procesz von Tiszaesslr, Berlin) 1892. (416)".

Pedig ennl az esetnl is flttlenl azt vrja olvasitl, hogy teljesen kizrtnak tartsk a vrgyilkossg fennforgst. Ktsgkvl a legknyelmesebb eljrsok egyike!

E bntny s bnper fbb rszleteit a tankihallgatsok, bizonytkok s vallomsok alapjn a kvetkezkben ismertetjk.

Tiszaeszlron, a tlnyomlag reformtusok lakta Szabolcs megye e kis kzsgben 1882. prilis 1-jn, szombati napon, hrom nappal a zsid hsvt nnepe eltt, dli 1 ra krl vgzett ldozatval a babons fanatizmus. Az idpont teht a legjobban volt megvlasztva. Kztudoms ugyanis, hogy ilyenkor a falvak resek, elhagyatottak, mintegy kihaltak, mert a falu npnek legnagyobb rsze mezei munkn, messze knn el van foglalva.



E napon a tiszaeszlri jfaluban lak Huri Andrsn a nla szolglatban ll 14 ves Solymossy Esztert elkldte a kzsg msik rszt kpez faluba, a keresztny Kohlmayer Jzsef boltjba festkrt s koromrt, a lakhznak a kzelg hsvti nnepek alkalmbl leend kifestsre. Eszter, miutn mg kt szomszdasszonytl is megbzst kapott ugyanama kereskedsben egyes bolti cikkek bevsrlsra, hazulrl elment s dleltt 11 ra tjban megrkezett az faluba, hol a bolt fel haladtban tallkozott nvrvel, Zsfival, aki ppen akkor gazdjval, Rosenberg Hermannal bort vitt Taub Emmanuel mhel (krlmetl) laksra s akinek krdsre akkor csak annyit mondott, hogy a boltba megy. De tallkozott ez tjban mg Jakab Jnossal, Szab Juliannval s Tanyi Gborral is.
Miutn Kohlmayer kereskedsben vrs s kk festket vsrolt, nhny percnyi idzs utn eltvozott. tkzben Rozenberg Hermann laksa eltt haladvn el, a hz kapujban nvrvel, Zsfival megint tallkozott, beszdbe ereszkedett, majd annak kijelentsvel, hogy sietnie kell, mert otthon vrni fogjk a festket, nvrtl elvlt s sebes lptekkel folytatta tjt hazafel. Nvre az falu vgn lev Pap Jzsef-fle malmon tl kvette tekintetvel. Ugyanezen malom mellett elhaladni ltta reg Tanyi Gbor, majd Hajd Jzsef, kiss tovbb Tapaszt Mikls, ismt tovbb Kaposi Jzsef. Tapaszt Mikls azt is ltta, midn a leny a zsinagga eltti tren elvonul tltsen vissza thaladt, midn az id mr dli 12 rhoz kzelgetett.

A zsinagga a felgyel laksval egytt az falu s jfalu kztti tres helyen fekszik, eltte a tltsrl lefordul svny vezet el. Solymossy Esztert ezen az svnyen, a zsinagga kzelben dltjban lttk utoljra, azta nyoma veszett.

Minthogy Eszter dlutni 2 rig sem trt haza, Huri Andrsn j cseldjnek felkeressre indult az faluba. Itt Solymossy Zsfitl azt az rtestst nyerte, hogy Eszter volt a boltban s mg dli 12 ra eltt hazafel indult. Ezrt Huri Andrsn visszatrt laksra azon gondolatban, hogy Esztert taln mr otthon fogja tallni. Azonban a cseldet most sem tallta otthon. Azrt rtestette errl cseldje anyjt, zvegy Solymossy Jnosnt, hogy nem tudja a leny ksedelmezsnek okt elkpzelni.
Eszter anyja hallvn lenya eltnst, aggdva szintn keressre indult, de br az egsz falut bejrta, nem akadt lenya nyomra.

Midn lenya eredmnytelen keresse utn estefel zv. Solymossy Gborn trsasgban srva hazatrt azon az svnyen, amelyen Eszter utoljra haladt, a zsid Scharf Jzsef zsinaggafelgyel nejvel, Mller Lnivel a zsinagga kzvetlen kzelben lev laksukrl kijtt elje az tra s ktsgbeesse fell tudakozdott. Midn a keserg asszony elmondotta, hogy lenykjt keresi, akit idig lttak jnni, Scharf azzal vigasztalta: "Sose bsuljon, megkerl az lve vagy halva: Nnson is trtnt ily eltns, a zsidkra fogtk, hogy megltk s ksbb a lenyt egy ndasban halva megtalltk".

Scharfk gy ltszik, mr vrtk ezen gyetlenl kieszelt fogssal a lenyt keres anyt, akinek aggodalmt s knos sejtelmt Scharf kihv s szvtelen cinizmusa borzaszt gyanv fokozta. S mivel a kvetkez napon egyesek emlegettk, hogy lenyt a zsidk emsztettk el, amely hr prilis 3-n mr az egsz falut bejrta, zv. Solymossyn prilis 4-n elment Vencsellre a jrsi szolgabrhoz, akinek lenya eltnst bejelentve, gyanjnak kifejezse mellett krte, hogy a zsinaggt vizsglja meg.
A szolgabr azonban ez alkalommal a gyant hihetetlennek tallvn, Solymossy Eszternek csupn orszgos krztetse irnt intzkedett.

"Egszsgnkre!"
"Egszsgnkre!"


Midn ksbb Scharf Jzsef zsinaggafelgyel hat ves fia, Samu a zsinagga melletti libalegeln jtk kzben keresztny gyermekpajtsai eltt kora naivsgval kikottyantotta, hogyan gyilkoltk meg a sakter bcsik a keresztny lenyt s idsebb testvrre, a 16 ves Mricra hivatkozott, hogy az a gyilkossgot a kulcslyukon nzte s is tle hallotta, ez elbeszls a faluban elterjedvn s nagy izgatottsgot keltvn, zv. Solymossy Jnosnban a gyan jabb megerstst nyert, amirt mjus 4-n ismt flkereste a szolgabrt, eladvn, hogy a zsidk elleni gyanjt most mr egyes kzsgi lakosok vallomsai is tmogatjk.

A jrsi szolgabr csak ezutn intzkedett - teht az eltns utn csak hetek mlva -, hogy Eszter eltnse gyben a rendri nyomozs megindttassk. Tulajdonkppen ez kpezte a vizsglat els kiindulsi pontjt.

Tiszaeszlr kzsgnek elljrsga teht vgre mjus 6-n kihallgatott tbb tant, kik eladtk, amit az eltnt Eszternek a zsinaggban trtnt meggyilkolsra vonatkozlag hallottak. Ekzben a klns eltnsi eset az egsz vidket befutotta. Az eszlri zsidsg lve a gyanperrel, jnak ltta fellkerekedni: Solymossynt s a hrt terjeszt keresztny lakosokat vizsglattal s rgalmazsi perrel fenyegette. Ez azonban csak fenyegets maradt; tancsosnak lttk a zsidk sem vizsglatot, sem rgalmazsi pert nem indtani. Tny azonban, hogy ha a faluba idegenek, tbbek kzt egy zben terepfelvev katonatisztek jttek, azonnal sszerezzentek, sugdostak, ijedten-spadtan a kzsghzhoz futottak, ahol lnk kvncsisggal tudakozdtak az idegen urak rkezsnek okai fell. E gyans viselkedsket kzsgbeliek ltvn, a zsidk bnssge felli hitkben megersbltek, s lpseiket mindinkbb szemmel tartottk. Az elnyomozs eredmnye alapjn vgre elrendeltk a trvnyszki vizsglatot. A nyomozsok foganatostsval a komoly s jellemszilrd Bary Jzsef, trvnyszki jegyz, mint vizsglbr lett megbzva. s valamint , gy ltalban az egsz nyregyhzi trvnyszk, klnsen annak derk elnke, az rcjellem s kitn jogsz, Kornis Ferenc az egsz per folyama alatt elfogulatlan, prtatlan s igazsgos viseletknek adtk jeleit, dacra a zsidk cselszvnyeinek s nvtelen levelekben kldtt fenyegetseinek. Ezt a dicsretet, fjdalom, a nyregyhzi trvnyszken kvl ll felsbb krkrl s ms magas lls hivatalos urakrl nem lehet elmondani.

A vizsglat folyamn a zsinaggafelgyel 16 ves fia, Scharf Mric, a koronatan kezdetben vonakodott beismerni ccse ltal a libalegeln elbeszltek valsgt. De nemsokra mgis rszletes vallomst tett. Minthogy a tiszaeszlri kzsghznl (brtn hinyban) a tancsszobt s fskamrt a befogott gyans zsidk elszllsolsra vettk ignybe, Mricot a jrs derk csendbiztosa, ifj. Rcsky Andrs laksra, a szomszdos Nagyfaluba szlltottk jjeli szllsra, ahov elment a trvnyszki brsgi rnok is.
Mric itt mr az els jjelen anlkl, hogy ellene a csendbiztos vagy brki ms is fenyegetst vagy ms meg nem engedett eszkzt csak legkevsb is alkalmazott volna, csakis lelkiismereti furdalsaitl sztnztetve nknt ajnlkozott, hogy vallani akar. Rcsky Andrs errl azonnal rtestette a vizsglbrt, Bary Jzsefet, aki nyomban meg is jelent. Mric vallomsaiban, amelyeket 1882. mjus 20-nak jjeln s mjus 21-n a csendbiztos hzban megjelent brsg eltt, tovbb folytatlagosan mjus 22-n a tiszaeszlri kzsghzn, mjus 23-n, mjus 26-n s mjus 27-n a nyregyhzi trvnyszk eltt tett, hatrozottan s krlmnyesen a kvetkez fbb dolgokat beszlte el.
Eladja, hogy 1882. prilis 1-jn, amikor tbb ms kzsgbeli zsid s idegen sakter is idztt Tiszaeszlron, az isteni tisztelet vgeztvel, dleltt 11 ra tjban a zsidsg kijvn a zsinaggbl, be akarta zrni annak ajtajt, Schwarz Salamon tiszaeszlri sakter, Buxbaum brahm ibrnyi tant, Braun Lipt udvardi sakter, valamint Wollner Hermann a koldus zsid, akik nyugtalan tancskozsba voltak elmlyedve, a zsinagga eltt megllapodva, arra szltottk fl, hogy hagyja nyitva a zsinagga ajtajt, mert mg imdkozni akarnak. Õ teht anlkl, hogy a zsinaggt bezrta volna, bement szleinek laksra.

Kis id mlva atyja, Scharf Jzsef, aki az ablakon kinzett, kikldte, hogy hvja be azt a magyar lenyt, Solymossy Esztert, aki ppen falu fell jn, hogy az vegye le az asztalrl a rajta maradt szombati gyertyatartkat, amelyeken trvnyk szerint ma nem szabad nekik maguknak onnan eltvoltani. Mric atyjnak e meghagysra elbe ment az ltala jl ismert Eszternek s behvta laksukba. Eszter e kis szolglat megttelre be is lpett, levette a gyertyatartkat az asztalrl s szkre llva a szekrny tetejre rakta, s azutn nhny pillanatig trsalgott Scharf Jzsef felesgvel.

Ekzben bejtt Wollner Hermann, aki Schwarz Salamonnal s ennek kt trsval a zsinaggban visszamaradt s aki a zsinagga elpitvarbl kifel nzett akkor, midn Mric Esztert laksukra behvta. Wollner, az idegen koldus zsid azt mondta Eszternek, menjen be vele a zsinaggba, onnan valamit kihozni. Eszter nmi vonakods utn bement, Wollner kezn fogva bevezette.

Mric, kis id mlva kimenvn az udvarra, a zsinaggbl jv jajveszkelst s hrom vagy ngy seglykiltst hallott. E kiltsra kvncsian odaszaladt a zsinagga elpitvarnak ajtajhoz, de azt zrva tallta; azrt annak mlyedsben meghzdva benzett a kulcslyukon s ekkor ltta, hogy Eszter, akinek szja mr be volt tmve, a fldn fekszik egy ingben, hogy t Buxbaum brahm s Braun Lipt a fldre letertve s kinyjtztatva tartjk; ltta, hogy Schwarz Samu, tiszaeszlri sakter egy nagyobb kssel nyakt elmetszette; ltta tovbb, hogy Buxbaum brahm, Braun Lipt s Wollner Hermann a leny testt flemeltk s hogy ekkor Schwarz Salamon egyms utn kt vrs cserpednyt tartott alja, amelyben a leny kiml vrt felfogta s azutn ezekbl egy nagyobb ednybe tnttte. Mikor a leny mr nem mozdult, nyakt egy ronggyal bektttk s ismt felltztettk, mire a zsinagga belsejbl az elpitvarba jttek: Lusztig Smuel tiszaeszlri keresked, Braun Abrahm tiszaeszlri napszmos, Weiszstein Lzr, tiszaeszlri brl s Junger Adolf, tiszaeszlri fldbirtokos, akik a hullt krlllottk.
Mric ezek lttra megrmlve bement szlei laksra, ott a trtnteket szleinek elbeszlte: mire anyja azt mondotta, hogy hallgasson s megtiltotta, hogy errl senkinek se szljon.

Krlbell egy ra elteltvel Wollner Hermann bejtt a laksukra s felszltotta t, hogy most mr zrja be a zsinagga ajtajt. Erre bement a zsinagga elpitvarba, ahol azonban mr sem a leny holttestt nem tallta, sem vrnyomokat nem ltott. Minden el volt mr tntetve. A kulcsot a pitvar ablakban tallvn, a zsinagga ajtajt bezrta s ugyanakkor ltta, hogy Schwarz Salamon, Buxbaum brahm, Braun Lipt, Lusztig Smuel, Braun brahm, Weiszstein Lzr s Junger Adolf hazafel tvoztak.
Megjegyzend, hogy Mricot tantja - aki zsid ltre nehezen hazudott javra - igazmondnak jellemzi, aki kpzel tehetsggel nem br, mest mondani kptelen.

Scharf Mricnak terhel eladst tmogatta zv. Lengyel Istvnn, aki azt vallotta, hogy 1882. prilis 1-jn kora dlutn, 12 ra elmltval, a hza tszomszdsgban lev zsinagga irnybl hromszori kiltst hallott: tovbb zv. Fekete Jnosn ama vallomsa, hogy 1882. prilis 1-jn dleltt a zsid templom fell srst hallott, valamint Adamovics Jzsefnek s Pap Jzsefnek vallomsa, hogy ugyanaz napon dli 12 ra fel a zsinagga mellett haladvn el, onnan megmagyarzhatatlan srst hallottak s lttk, hogy a zsinagga ajtaja eltt kt oldalt egy-egy zsid llott az t fel nzegetve.

De tmogatjk Mric vallomsnak erejt azon jelensgek is, hogy ama jjel a zsinaggban szokatlan gylekezst tartottak, csoportosultak s fel-al kboroltak a zsidk az utckon, a zsinagga krl s Groszberg Le hznl, aki kezeit trdelve jajgatott: "Istenem, mit cselekedtnk", majd s, kapa utn kiltoztak.

A vdlott zsidk, miknt azt ms hasonl eseteknl is rendesen tapasztaltuk, tagadtk ugyan, mivel azonban nem voltak kpesek igazolni, hogy a terhkre rtt bncselekmny ideje alatt a zsinaggban nem voltak, a vizsglat terhel adatai alapjn a vd jogos alapon nyugvnak talltatott, amirt is Taub Emmanuel mhellel (krlmetl) egytt, mint akirl kiderlt, hogy ugyanazon idben szintn a zsinaggban kellett lennie, Solymossy Eszter meggyilkolsa s illetleg a gyilkossgban val rszessg miatt vd al helyeztettek.

Schwarz Salamon, aki Mric vallomsa szerint Eszter nyakt tmetszette, a trvnyszki elnk eltt ezeket vallotta: Eszter ama napon elmenvn a zsinagga mellett, kignyolta t, amirt csapst mrt a leny fejre, aki erre holtan sszerogyott. Estig elrejtette, aztn a Tiszba dobta a holttestet. A nyilvnos vgtrgyals alkalmval Schwarz visszavonta ezt a vallomst.

Noha a bntny csaknem lesjtan nyilvnval volt is, mgis valahnyszor mr-mr befejezettnek gondolta az ember a vizsglatot, a zsidk cselszvnyeikkel jbl sszebonyoltottk s addig elnyjtottk a pert, mg csak olyan megoldst nem nyert, amely teljesen megfelelt kvnsguknak. zelmeikkel flforgattk s fenyegetseikkel meg akartk flemlteni nemcsak a brsgot, hanem egsz Magyarorszgot. Egsz ktetre rgna mindannak lersa, amit a vdlottak megmentse rdekben cselszvnyeikkel, pnzkkel, hamis tankkal s sajtjukkal elkvettek. Itt nhny pontba sszefoglalva csak a fbbeket emltjk.

1. Mr az els vizsglbr, Bth Menyhrt a vdlottakra slyosan terhel tnyeket llaptott meg. Bth azonban pnzzavarokkal kzdtt, nyakig ads volt. F hitelezi zsidk voltak s ezek alkudoztak vele s szortottk, hogy a zsidk javra mkdjk. Mivel hirtelen kifizette adssgait s a vesztegets kiderlt, fegyelmi vizsglatot kellett ellene indtani: azonban nem vrta meg ennek kimenetelt, hanem ngyilkoss lett.
2. Utdjt, a jellemszilrd Bary Jzsef vizsglbrt nem tudtk a zsidk megvesztegetni s azrt mindenkppen azon voltak, hogy gyanstsk, rgalmazzk. Bary azonban megingathatatlanul becsletesen s prtatlan igazsgossggal tovbb teljestette ktelessgt, habr munkjt a perben szerepl gyszek is megneheztettk. Ez utbbiak kzl az els agyonltte magt, mert ama gyan terhelte, hogy a zsidk megvesztegettk; a msik kett ellen fegyelmi vizsglatot kellett indtani, mert tankat fogadtak fl Bary vizsglbr ellen. Barcza rendrbiztos Szeiffert Ede fgyszi helyettes titkos megbzatsbl utazgatott, mindentt kmkedve Bary ellen, anyagot gyjtgetve a terheld tank ellen s a vdlottakat ment tankat keresglve.
3. Mint kzvdl nem a rendes nyregyhzi gysz szerepelt, hanem Szeiffert Ede, egy erdlyi szsz, akit a fgysz erre kln megbzott. Szeiffert pedig teljes ervel nekifekdt a vdlottak tisztzsnak, knyszertve ket, valljk be, hogy beismerseik knzs ltal lettek kicsikarva, amit azonban nem lehetett kimutatni. Szeiffert teht ahelyett, hogy gyszi hivatalbl kifolylag megindokolta volna a vdat s a vdlottak ellen jrt volna el, valsgos vdbeszdet mondott. Igazolni, mentegetni iparkodott a vdlottakat s vdat emelt ezeknek lltlagos ldzi, nevezetesen Bary(!) vizsglbr ellen. Mg a trvnyszket is lesen megrtta. A kirlyi fgyszi helyettes magatartsa s eljrsa nemcsak megdbbentst keltett, hanem olyan botrnyos volt, hogy interpellci trgyt kpezte a kpviselhzban, st a nyregyhzi trvnyszk tizenkt keresztny gyvde memorandumot intzett az igazsggyi miniszterhez, dr. Pauler Tivadarhoz, amelyben a tbbi kztt azt mondja, hogy "a kzvdl larca alatt egy vd szerepel, aki azon van, hogy sszezavarja s elnyomja az igazsgot" s kvetelik e sznalmas embernek eltvoltst. Mindez azonban mit sem hasznlt az egsz elzsidsodott sajt ltal tmogatott htlen tisztviselvel szemben.
4. A zsidk szennylapokban, nvtelen levelekben s nyomtatvnyokban meghurcoltk a vizsglbrt, trvnyszki elnkt; tisztessges mlt s feddhetetlen jellem egyneket s megrgalmaztak mindenkit, aki csak bnpalstolsokra nem volt megnyerhet. Klnsen jellemz rjuk nzve az is, hogy midn Bary vizsglbr ravasz fogsukat ignorlta, meginterpellltattk az igazsggyi minisztert, hogy mirt nem indttat a megtmadott bri reputci rdekben sajtpert a vizsglbrval.
5. A vdlottak gynek vdelmre a zsidk flfogadtak tt az orszg legfurfangosabb gyvdei kzl. Ezek az gyvdek hihetetlen arrogancival lptek fl s a panaszok s tiltakozsok egsz rjt zdtottk a nyregyhzi trvnyszk becsletes elnkre, Kornis Ferencre. Minden tanrl, aki kedveztlenl vallott a vdlottakra nzve, kijelentettk e vdk, hogy be van tantva, st nem tallottak egy "tankat betant bandrl" is beszlni. Ez a szinte mess vakmersg knnyen megrthet, ha szem eltt tartjuk a zsidsg risi elhatalmasodst haznkban s hogy Tisza Klmn miniszterelnk klns buzgalommal fogta a zsidk prtjt, st a per folyamn tbbrendbeli tlkapst engedett meg magnak az igazsggyi miniszter reszortjba.
6. A meggyilkolt Solymossy Eszter anyjt a zsidk egyrszt ton-tflen bntetlenl szidalmaztk, msrszt elhalmoztk mindenfle megveszteget ajnlatokkal; de az anyai szvet nem sikerlt megvsrolniuk. gy pldul Lichtmann Jzsef (Jaszli r) arra akarta t rvenni, hogy egy lenyt fogadjon el Eszter helyett, amirt azonnal 1000 forintot felvehetne a zsidktl. Ezen veszteget ksrletrt Lichtmann a brsgtl krdre vonatvn, mindent tagadott, annyit azonban mgis beismert, hogy "nem 1000, hanem csak 300 forintrl beszlt Solymossynnak, amelyet azrt kapna, ha sikerlne Esztert elkerteni". Ez pp olyan ravasz, mint lelketlen szndkbl egyttal a bntudat is kikandikl: a szlt lenya keressre sztnzni akkor, midn minden jel s bizonytk is arra vall, hogy a leny nincs mr az lk kztt.
7. Scharf Mricrl, aki szintn, ntudatosan s hatrozottan vallott be mindent, amit ltott s szvsan ragaszkodott igaz vallomshoz, azt a hrt terjesztettk, hogy rlt volt; s megksrlettek vele rintkezni a brtnbe csempszett zsid irat paprok tjn. - Mric magatartsa, a finak atyja irnt val fellpse mindenesetre elszomort jelleg, mert hiba: az apa csak apa marad brmilyen krlmnyek kztt. De azrt a fi mgsem nyilvnthat rltnek. Amikor oly hatrozottan vall egy pelmj fi az apa ellen, ott azt kell kvetkeztetni, hogy olyasminek, olyan rmtettnek kellett trtnnie, ami az apt is megutltatta a fival. Klnben figyelemre mlt krlmny, hogy Bary vizsglbr egy zben meg akarvn gyzdni, nem hazudott-e mgis ez a fi, Nyregyhzn maga el rendelte s azt mondta neki: "Mric, nem mondtl igazat; Eszter l, itt van a msik szobban". Mire Mric azt vlaszolta: "De hiszen krem alssan, akinek egyszer a nyakt elvgjk, az tbb fel nem tmad s nem lehet itt".
8. Megprbltk a vizsglbrtl a periratokat ellopni, betrs tjn behatolvn a vizsglbr hzba.
9. A vdelem javra alattomos mdon kicserltk a zsinagga ajtajnak zrt, illetleg megvltoztattk a kulcslyukat, hogy gy bebizonythassk, hogy Mric kvlrl semmit sem lthatott.
10. Cinikus vakmersggel a bnperben val brskodst illetkes fruma, a nyregyhzi kirlyi trvnyszk kezbl ki akartk ragadni, mint amelynek megvesztegethetetlen prtatlansgn terveik s cljaik kudarcot vallottak s egy nyk szerinti trvnyszket akartak delegltatni. Midn pedig az igazsggyi miniszter nrzetes vlaszval trekvseiket visszaverte, szennylapjaikkal megtmadtk magt az igazsggyi minisztert, ktsgbe vonva igazsgrzett, jogtudomnyt, a minisztriumban mkd erk kpzettsgt, tisztessgt s antiszemitizmust fogva re.
11. Kitztek 5000 forint jutalomdjat Solymossy Eszter megtallsra s az l s holt l-Solymossy Eszternek egsz seregt vonultattk fl, amely csals a bn elpalstolsa s a trvnyszk flrevezetse cljbl trtnt.

Majd a szomszdos Nagyfaluban, majd a Somogy megyei Boglron, utbb a szatmrmegyei N.-Tarnn, Kassn, Mramarosban s msutt hreszteltk, hogy Eszter ott van s l. Persze mindez hazugsgnak, mer mtsnak bizonyult.

A holt l-Solymossy Esztereknl minden trekvsk odairnyult, hogy egy minden seb nlkli hullt elteremtsenek, amelyet elismertetve Eszter hulljnak, elhitessk, hogy a kis leny ngyilkoss lett... Eszter, az egszsges, letvidm, rtatlan s romlatlan lenyka ngyilkos! E hullacsempszetek folytn keletkezett jabb s jabb vizsglatokkal olyan zrzavart s bonyodalmat csinltak, amelyben a megzavart s megtvedt tisztnlts megfeneklett.

A fksrlet egy nyilvnos hzbl val szemlynek hulljval trtnt, amelyet a mramarosi krhzbl elloptak s Tiszaeszlrral tellenben a Tiszba dobtak, ahonnan aztn msnap, jnius 18-n Tiszadada alatt a Csonkafzesben "mer vletlenbl" kihalsztak. A vzbedobs eltt pedig e hullt felltztettk Eszter ruhiba (ami szintn azt bizonytja, hogy azok a zsidk kezei kztt voltak), st bal karjra ktttk mg a bevsrlsnl hasznlt s kk festket tartalmaz kendt is, mintha bizony Solymossy Eszter, ha csakugyan ngyilkossgi szndkbl a Tisza hullmai kz vetette volna magt, kpes lett volna nmagnak a festkes kendt kt vagy tbb grccsel ersen bal karjra ktni.

A zsidk ezzel is felsltek, mert az lhulla annyira klnbztt Esztertl, hogy sem Eszter anyja, sem nvre, sem fivre, sem legkzelebbi rokonai s ismersei nem ismertek r a holttestben Eszterre, pedig egytl-egyig kln vezettk a megszemllshez, nehogy sszebeszls trtnjk. Eszter mg csak 14 ves, fejletlen, parasztmunkk kztt nevelt s rtatlan leny volt, mg ellenben a tallt hulla, eltekintve attl, hogy Eszternl jval magasabb volt, teljesen kifejlett, 18-24 v kztti s ppen nem "rtatlan" n volt. A kezek s lbak riasan kicsinyek, a krmk gondosan poltak voltak, a lbujjakon tykszemeket lehetett ltni, amely krlmny mindenkor cipviselsrl tanskodik; mrpedig Solymossy Eszter a tiszaeszlri parasztlenyok szoksa szerint meztlb jrt. Tovbb az lhulln a derk vllfz (Mieder) viselsrl tanskodott, ami a parasztnknl nincsen szoksban. Igen fontos tovbb azon krlmny, hogy az lhulln sem klerszak nyomai, sem vzbefls jelei nem voltak konstatlhatk s hogy az legfeljebb 6-8 nap eltt halhatott meg s csak pr nap ta lehetett a vzben. Solymossy Eszter pedig azeltt hrom hnappal tnt el, amely id ta a festk is megsemmislt, maga pedig mg inkbb a felismerhetetlensgig feloszlsba ment volna. gy hangzott a kt orvos s a sebszek vlemnye, akik a holttestet felboncoltk. Nyilvnval teht, hogy itt a trvnyszk flrevezetse cljbl hullacsempszet trtnt, amit kt vdlott zsid tnyleg be is ismert, a vgtrgyalson azonban visszavontk ezt a vallomsukat.

A zsidk otromba fogsukkal arra szmtottak, hogy egy Eszter ruhjba bjtatott hulla ltsra az anya szemei el fognak kprzni, kitr fjdalommal zokogva-srva re borul a hullra s abban sajt lenyt elismervn s megsiratvn, ki mern akkor ktsgbe vonni, hogy az nem Solymossy Eszter hullja volt? Ez a vrt, de be nem kvetkezett jelenet a vdelemhez a rabulisztikai rvek egsz kincsesbnyja lett volna. A legriktbb vilgtsba helyezi ezt a szvtelen jtkot azon krlmny, hogy zv. Solymossynt elzleg egy zsid asszony meg akarta vesztegetni, azzal lltvn be hozz: "Solymossyncska, de sok pnzt kapna maga, ha lenya megkerlne". gy ltszik, a szegny asszonyt el akartk kszteni arra, hogy a kldend lhullban a cseng pnz csbt hatsa alatt ismerje fl sajt lenyt. mde Solymossyn, ha szegny is, de becsletes, jellemes keresztny n volt.. Akik Mric leleplezsei utn mg ktelkedtek a zsidk bnssgben, azokat a tiszadadai lhulla csempszete hatrozottan meggyzte afell.

Meg kell mg emltennk, hogy ezt a csempszetet megelzleg Tiszadob alatt talltak a halszok egy fejetlen ni hullt, amelyet azonban egy tiszadobi zsid megvesztegetse folytn elrejtettek. A halszok kihallgatsa eredmnyre nem vezetett, a hulla nem volt tbb megtallhat s a vizsglat meghisulsa folytn mig is rejtly e fejetlen hulla trtnete. ltalnos azonban a vlemny, hogy ez volt a szegny Eszter hullja, amelyet a zsidk lefejeztek, hogy ne legyenek lthatk a nyakn ejtett bemetszsek.
A zsidk a vdlottak rdekben elkvetett mindezen zelmeikkel annyi idhz jutottak, hogy a per csak 14 hnapra (435 napra) az ldozat eltnse utn, vagyis 1883. jnius h kzepn nylt meg.

A trgyals tartama alatt (1883. jnius-augusztus 3-ig) rendkvli aranyforgalom volt Nyregyhzn. Hat ht alatt a posta csak nhny nmet vros kldemnye gyannt 152 000 frankot fizetett ki ... Franciaorszgbl 55 000 frank rkezett... Vgl hrom kikldtt magval hozta az "Alliance Isralite Universelle" tartalksszegt, amelynek nagysgrl fogalmat szerezhetnk, ha tekintetbe vesszk, hogy e kikldtteknek csak egyike, nevezetesen az, aki Frankfurtbl jtt, egy 250 000 frankrl szl hitellevllel volt elltva ...

"me - rta Fromm az "Univers"-ben - ht ebbl fizettk ki az egsz Magyarorszg valamennyi Bth Menyhrtjnek minden adssgt."

Ez fejti meg azt is, mirt tudtak a zsidk annyi ment tant tallni s hogy mirt lehetett csak 13 hnapi "vizsglat" utn megkezdeni a trgyalst. Nem egy tan beismerte, hogy a zsid aranyak miatt tanskodott gy, ahogyan tanskodott s hogy utbb felbredvn bennk a lelkiismeret, alig vrjk, hogy visszavonjk szavukat. Kt hamis tan ngyilkoss lett mg a vgtrgyals befejezse eltt...
Rotschild fenyegetztt, hogy megvonja a hitelt Magyarorszgtl, ha nem flmentssel vgzdik az gy; s Tisza Klmn miniszterelnk e clbl titkos utazsokat tett Nyregyhzra.

A vgtrgyals, amely 1883. jnius h kzepn kezddtt, krlbell ht htig tartott. Augusztus 3-n lett kihirdetve az tlet, amely - miknt azt a zsidsg zelmei utn sejteni lehetett - a vd al helyezettek teljes flmentse volt, nevezetesen: Schwarz Salamon sakter, Buxbaum brahm tant s Braun Lipt sakter, gyszintn Wollner Hermann koldus a gyilkossg vdja all; Scharf Jzsef egyhzfi, Junger Adolf fldbirtokos, Braun brahm napszmos, Lusztig Smuel keresked, Weiszstein Lszl brl, Taub Emmanuel mhel a gyilkossgban val rszessg bntettnek vdja all; Vogel Amsel tutajos, Szmilovics Jankel napszmos, Herschko Dvid tutajos, Grosz Mrton brl s Klein Ignc napszmos a bnprtols vtsgnek vdja all mentettek fl.

A trvnyszk flment tletnek ltrehozsa krl "hallatlan rdemeket" szereztek: Etvs Kroly, Friedmann Bernt, Funtk Sndor s Haiman vdk. Nem egy elfogult filoszemita is megfejthetetlennek tallta az gysz eljrst e perben s a trvnyszk flment tlett, amikor a tnyek krlelhetetlen logikja szinte kiablva kvetelte volna a vdlottak eltlst.

Minthogy a magyar kzvlemny az elzmnyek utn szilrdul meg volt gyzdve, hogy Solymossy Eszter vrgyilkossgnak esett ldozatul, azrt a vdlottak felmentse orszg szerte nagyfok elkeseredst szlt s az tlet kihirdetst kvet napokban Budapesten s klnsen Sopron, Pozsony s Zala megye tbb vrosban zavargsok voltak s a flmentettek knytelenek voltak elhagyni az orszgot. Scharf Mric, a koronatan, akit augusztus 7-n visszaadtak atyjnak, sem maradhatott Tiszaeszlron; nemsokra Amszterdamba kerlt, ahol gymntkszrlssel foglalkozott 1899 tavaszn bekvetkezett hallig.
Fljegyzsre mlt, hogy a hitsorsosainak prtfogsrl s azok irnt tanstott ldozatkszsgrl nevezetes londoni hres zsid bankr s angol fnemes, Montefiore Mzes (1885), akit mr a damaszkuszi pernl volt alkalmunk megismerni, a tiszaeszlri per alkalmval (amelynek "lefolytatsra" nagy sszegeket ldozott) a magyarorszgi zsidsghoz (vagy zsid sakterokhoz) egy felhvst, illetleg kiltvnyt intzett, amelyben inti s figyelmezteti ket, hogy haladjanak a korral s ne zrkzzanak el a modernebb nzetek ell. Ki lehetett olvasni a sorok kzl, hogy damnlni akarta a vrre vonatkoz szerencstlen balhiedelmet. (231 Lsd A. v. 0. " Zur Frage des jdischen Ritualmordes " cm rtekezst a " Historisch-polilische Blatter fr das katholische Deutschland", 1900. vf. I. kt. 821. old. jegyzet.)

12. Nemcsak az emigrciban elhunyt kivl magyar rn Megyery Ella, Megyery Gza a tiszaeszlri per brjnak lenya s Korniss Ferenc trvnyszki tancselnk unokja szolgltatott adatokat ehhez a fejezethez. A pittsburghi Magyarsgban 1962-ben jelent meg Beatulianus cikke Russu Gyulrl, a tiszaeszlri per egyik szavazbrjrl, aki az tlet kihirdetse utn lemondott, visszavonult, soha nem nyitotta szra a szjt s mint egy trappista bart a nmasggal tiltakozott a tiszaeszlri tlet ellen.

1883. augusztus elejn a tiszaeszlri gy tlet eltt llott. Ekkor trtnt, hogy a Nyregyhztl nhny kilomterre lv tglsi Dgenfeld kastly ura, grf Dgenfeld Jzsef, bartsgos vacsorra hvta a nyregyhzi trvnyszk elnkt. Korniss Ferenc trvnyszki tancselnk gyantlanul kocsikzott ki a rgi barthoz. S akkor a tglsi Dgenfeld kastlyban szembe tallta magt egy vratlan vendggel: grf Tisza Klmnnal, a liberlis Magyarorszg pldtlan hatalm miniszterelnkvel. A vendgek vacsorhoz ltek. A szobalnyok felhordtk az teleket s Tisza Klmn, csak gy, a vacsora vgn megkrdezte:

- Nos, elnk r, mit gondol: bnsk-e az eszlri sakterek?

Korniss Ferenc gondolkods nlkl felelte:

- Meggyzdsem szerint, bnsk!

-s mi a vlemnye a kt szavaz brnak? – krdezte a miniszterelnk.

-Az egyik szavaz br ugyanazt mondja, amit n: bnsk! A msik mg ingadozik! – hangzott Korniss Ferenc vlasza.

s akkor — Istczy Gyz feljegyzsei szerint – Tisza Klmn azt mondotta Korniss Ferencnek:

- Nzze, Elnk r! Holnap, holnaputn, vagy brmikor n kihirdetheti a hallos tletet az eszlri sakterek fltt. n nem akarom befolysolni nt. Csak annyit adok tudomsra, hogy a bcsi Rothschild brk Õfelsgvel is kzltk: amennyiben a nyregyhzi tlet eltl lesz, akkor nem csinljk meg a 60 milli forintos rente-konverzit [a klcsnkamat visszafizetsi feltteleinek hosszabb lejratv vltoztatsa, cskkentse] Ez esetben a monarchia, de mindenesetre Magyarorszg csdbe megy. A forint elrtktelenedik. A nemzetisgek fellzadnak. Akarja ezt a felelssget vllalni Elnk r?” /Istczy Gyz: 12 Rpirat/

Korniss Ferenc az a magyar volt, aki szentl hitte: ’fiat justicia, pereat mundus’ (Legyen igazsg s vesszen a vilg!) s ott a tglsi kastlyban megrendlt. ’Salus rei publicae?’ Az llam dve?

Pr nap mlva a nyregyhzi trvnyszk elnki szkbl kihirdette a sakterek fltt a felment tletet. A koronatant, az akkor mr 15 ves Scharf Mricot nem eskettk meg, az ingadoz szavazbrt az tlethirdets eltt levltottk. s Korniss Ferencnek ez volt az utols tlete. Soha tbb nem lt bri szkbe. Soha tbb nem hirdetett tletet sem gyatra tyktolvaj, sem komoly bnz felett.

A szent-istvni magyar llam, a magyar jogszolgltats alatt ekkor rendlt meg a fld. Brmi is volt, vagy lett lgyen Tiszaeszlr, a szent-istvni magyar birodalom akkor bukott el bellrl, amidn a rente-konverzirt magra hagyott egy rva kis magyar libapsztorlnyt: Solymosi Esztert. Akkor halt meg a liberlis Magyarorszg, amidn nem azt mondta, hogy ’fiat justicia!’ (legyen igazsg!) hanem amidn azt hitte, hogy a ’salus republicae’, az llamrdek a vgs s legnagyobb megoldst jelenti.

A vgs szt a tiszaeszlri gyben az osztrk parlamentben mondtk ki 1899. november 10-n. Schneider kpvisel az egyik lsen szt krvn a polnai vrgyilkossg trgyban, szemlt tartott a legutbbi idk vrgyilkossgai fltt s ez alkalommal a tiszaeszlri esetre vonatkozlag a kvetkezket mondta el:
"Ma, midn az az ember mr meghalt, mi sem akadlyoz tbb, hogy elmondjam nknek, mikppen magyarzta meg a flmentst. Ugyanis Andrssy grfot - az, akirl szlni akarok - (Id. Andrssy Gyula grf tudvalevleg 1890-ben halt meg Voloscban.) megkrdezte valaki ez gyben, ezt a krdst intzvn hozz:
"- Hiszi n, hogy az ritulis gyilkossg volt?
- Termszetesen - felelte Andrssy -, nincs benne semmi ktsg; ez bebizonytott tny, nincs egyltaln mit vitatkozni erre vonatkozlag.
- De ht akkor mirt mentettk fel ket?
- Oh - szlt Andrssy - ht azrt, mivel az eltlst kvet napon a np bizonyra agyonttt volna 20 000 zsidt, azutn pedig, ki ad neknk pnzt, ha nincsenek kznl a zsidaink?
... me - folytatta Schneider -, me a tiszaeszlri flment tlet magyarzata. Kiltsok balrl: "Kinek mondotta ezt Andrssy?" - Lichtenstein herceg flemelkedve: - Nekem mondta!" (risi hats. Hossz mozgs.) ( Alb. MONNIOT "Le crime rituel chez les Juifs", Paris, 1914. 276-277. oldal.). Valban, azok szmra, akik nyitott szemmel nzik a dolgokat s tudnak gondolkozni, nincs jellemzbb s tanulsgosabb per, mint ppen a tiszaeszlri.

s mgis szinte ltjuk a flment tlet kihirdetsn triumfl ellentbor vigyorgst, halljuk cinikus szavait: Az rtatlansg bri ton nyert megllaptst... No igen, a brsg elegend terhel bizonytkok hinyban termszetesen nem tehetett mst, minthogy a vdlottakat flmenti. De hogy mirt nem juthatott a brsg elegend terhel bizonytkok birtokba, arra feleljenek a triumflk!...

----

NODY G. .. Tisza-Eszlr a mltban s jelenben ". Budapest. 1883. 209-264 old. - s ennek javtott s bvtett nmet fordtst: .. "Tisza-Eszlr in der Verganganheit und Gegenwart". Autorisierte bersetzung aus dem Ungarischen von Georg von MARCZINYI. Budapest, 1883. 156-215. old. - ISTCZY Gy. " 12 Rpirat". Budapest. 1883. III. vf XI. fzet 1-15. old. - ZIMNDY I. "Hiteles zsidkt. breszt hangok. V. knyve". Budapest, 1884., ahol a 419-453. old. az els brsgi itlet. 453-480. old. pedig zv. Solymossy Jnosn gyvdjnek, Szalay Krolynak a trvnyszkhez benyjtott, de eredmnytelen fllebbezse olvashat. -" Historisch-politische Bltter fr das katholische Deutschland", Mnchen, 1883. vf. 11. kt 369-381. old. ("Die Bedeutung des Prozesses von Tisza-Eszlr "). - "La Civilta Cattolica". Firenze 1883. vf. vol. IV. 217. s kv. 353. s kv. 484. s kv. 609. s kv. 730. s kv. old. - H DESPORTES " Le mystre du sang che: les Juifs de tous les temps ", Paris 1890. 212-243. old.-B, FREIMUT " Die jdischen Blutmorde stb." Id. in. 51-53. old. - Alb. MONNIOT "Le crime rituel chet les Jiufs", Paris. 1914. 269-277. old. - msrszt: M. KAISERLING ..Die Blutbeschuldigung von Tisza-Eszlr", Budapest, 1882. - P. NATHAN "Der Procesz von Tisza-Eszlar". Berlin 1892. - Fr. FRANK "Der Ritualmord vor den Gerichtshofen der Wahrheit und der Gerechtigkeit". Zweite Auflage. Regensburg 1901. 246-252. old. (forrs: Holhome)

I R O D A L O M :

A VILGHRÛ TISZAESZLRI GYILKOSSG S BÛNPER
1882-1883

MARSCHALK LAJOS: ORSZGHDTK
IV. fejezet - MI VOLT A TISZAESZLRI PER?

Hatvanmilli forint volt az tlet ra?
(Haznkrt, 2003. szeptember)

Kszonyi Dniel:
SOLYMOSI ESZTER A TISZAESZLRI VRLDOZAT (Regny)

K n y v e k :

Bary Jzsef: A tiszaeszlri bnper,
Gede testvrek Bt., 610 old.

nody Gza: Tiszaeszlr a mltban s jelenben,
Gede testvrek Bt., 264 old.

Marschalk Lajos: Tiszaeszlr

"...azon vgytl vezreltetve, hogy az emberisgnek ppen a zsidk ltal hangoztatott kultrhaladsa
rdekben szerny ermhz kpest szolglatot tehessek, hatroztam el magamat a ritulis vrvd krdse trgyban tett hosszas kutatsok s tanulmnyok utn ezen m megrsra, s kzrebocstsra. E mnek feladata a krds szksges megvilgtsn kvl egyttal vlasz gyannt is szolglni.. azok rszre, kik a XIX. szzad "kultrhaladsa s felvilgosultsga" s "humanizmusa" - fle magasztos eszmk hangzatos puffogtatsval igyekeznek az rvidltsuk krn kvl es szinte s igaz sz kimondst, mihelyt az zsid rdekeket rint, "kzpkori dajkamesk vallsi s fajgyllsg" cmn elnmtani. E m elolvassa utn brki is meggyzdhetik, hogy a zsidk ellen emelt s a npek ntudatban szzadok ta l vrvd jogosultsga fjdalom! mint komoly valsg, ktsgbevonhatatlan tnyeken alapszik."

(Rszlet a knyvbl)

nody Gza, aki a vilghr tiszaeszlri ritulis vrgyilkossg idejn, 1882-ben helyi fldbirtokos s orszggylsi kpvisel volt, parlamenti felszlalsval hvta fel a magyar s a vilg kzvlemnynek figyelmt a vallsi fanatizmusbl elkvetett, felhbort bntnyre. Odaad figyelemmel ksrte a felszlalsa ltal megindult, a vilg rdekldsnek kzppontjba kerlt nyomozs s per lefolyst, majd alapos kutats eredmnyeknt rta meg e tbb nyelven is megjelent, a tmban mindmig
alapvet knyvt, amelynek klns rdeme, hogy a tiszaeszlri bneset mellett a vilgtrtnelem fbb
vrgyilkossgait, st kiemelten a magyar trtnelemben sem ritka ritulis gyilkossgokat s vallsi
okait is ismerteti. Mve ettl pratlan forrsmunka a magyar olvas szmra.

(Kuruc.info - lelkiismeret88.hu - Rkay Flp)

 

Megltek egy kis libapsztort. gre kilt a rgi vd,
gy ltk meg Solymosi Esztert, mint egy tokos, pihs libt,
mint egy sr galambfikot,
szûz juhocskt Hsvt elõtt...
Valami vrengzõ bolondok
gy fogtk el s ltk meg õt,
a nts ajk kis magyar lnyt, valami vrengzõ vadak,
vademberek...Elfolyt a vre, mint egy prs piros patak.

tlt a br, flkegyelmû kpzelõdõ a szemtan,
alaptalan a vd, a vrvd...a htborzongat gyan...
tlt a br; elmehetnek a reszketõ kaftnosok;
nem ltk meg Solymosi Esztert, nem bûnsk, nem gyilkosok.
Nem stttek hsvti ostyt embervrrel.
Orszg-vilg tudja meg, hogy gyermekijesztõ dajkamese a vr, a vd.

tlt a br s felllegzett a zsidsg, az "ldztt",
de terjed a "mese", a "vakhit" a szegny magyar np kztt.
Zengett a dal s a vrpatakbl vrfoly gylt s hmplyg,
tenger, vrtenger gyûlt belõle mrhetetlen mly s rk,
mint Jzus vre, a vilgot megvlt Istenember.
Az Õ vre a legyalzott szegny Solymosi Eszter!

Minden kiontott rtatlan vr, minden magyar vr, ami folyt,
prolgott s virult belõle idegen trn, lõsdi bolt,
minden kiontott rtatlan vr, harctren ontott hõsi vr,
s munkban csorgott verejtk, s megrabolt br s babr,
az n vrem is, az Anym, a rgi libapsztor,
az Õ vre s a legyalzott szegny Solymosi Eszter.

gre kiltom akkor is ha, lettel s vrrel tilos,
lerom akkor is, ha rgtn lngot vet a szûz papros.

Beh piros vagy Solymosi Eszter kiontott vre s beh meleg...
Hajnalt festek a magyar gre s felkelõ Napot veled,
hogy ne vesszen krba a vrnk, s emlked rva hajadon.
Solymosi Eszter rva npt bressze btran, szabadon.

1937.

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros