88
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
-

 

Megjelent a Magyar Hang nemzeti rock magazin!

 

 

 
Flyer

  

Asgaird

 

 

 

Lonsdale88

 nudleeflags

nemzetirockstartlap

 

 

 
SzKR
 




A nzeteirt kellett meghalnia!

 

 
luni

 

 

katt ide>>>


 

katt ide>>>


 

 katt ide>>>

 

Becslet Napja megemlkezs

(tudsts 2008)

+kpek

Megjelent a Becsletnapja 2008 megemlkezs dvd-n beszerezhet a http://www.loyalty-records.com/ oldalon.


Szmll
Induls: 2006-10-22
 
WW2
WW2 : Erich Hartmann, a vilg legeredmnyesebb vadszpiltja

Erich Hartmann, a vilg legeredmnyesebb vadszpiltja

A vilg legeredmnyesebb vadszpiltjnak trtnete.

Erich Hartmann, a vilg legeredmnyesebb vadszpiltja


Erich Hartmann 1922. prilis 13-n szletett a wrttembergi Weissachban. Apja katonaorvos volt az els vilghborban. Hazatrse utn unokafivre sztnzsre Kna Csangsa nev vrosba kltztek, ahol Erich apja rendelt nyitott.

Nhny vvel odakltzsk utn a forradalmi megmozdulsok feltttk fejket a knaiak krben. 1929-re mindennaposs vltak a nylt ellenttek. Megszaporodtak a tmadsok az angol, francia, s belga lakosok ellen. Dr. Hartmann-nak tbb angol bartja is volt. Egy reggel, tban a rendelje fel azt a szrnysget ltta, hogy hrom bartjnak a levgott feje egy angol hz kertsre van tzve. Ezutn hazakldte felesgt, az t s fl ves Erichet s ccst Nmetorszgba. Tbb hten keresztl utaztak Oroszorszgon t a rmes Transzszibriai Vasttal.

Hazatrsk utn Elisabeth Hartmann Weil im Scnbuch-ban telepedett le, s hazahvta frjt is Knbl. Dr. Hartmann itt is rendelt nyitott, majd a rendelvel szemben hzat is ptettek. letk kellemesen telt, de Erich desanyja egy kicsit unalmasnak tallta. Belpett ht a Bblingen melletti repltr replklubjba. 1930-ban replgp-jogostvnyt szerzett s a csald egy replgpet is vsrolt. Erichet egyre szorosabb szlak fztk a replshez s a replgpekhez.

1933-ban Hitler tvette a hatalmat, aki fel akarta breszteni a nmet ifjsgban a repls irnti kedvet, s vitorlzklubok megalaptst szorgalmazta. 1936-ban ilyen replgpklubot alaptott Elisabeth Hartmann is, ahov Erich is jrt.

A 30-as vek kzeptl Erich s Alfrd egy interntusban tanultak. tlagos dik volt, aki iskolai ktelezsgeit klnsebb nehzsgek s ambcik nlkl teljestette. Itt ismerte meg els s egyetlen szerelmt, Urschula Paetsch-t, aki ksbb a felesge lett.

Amikor Erich tizennyolcadik szletsnapja utn 1940 prilisban lerettsgizett, vilgoss vlt szmra, hogy be kell vonulnia katonnak. Ez neki csak egyet jelenthetett: a lgiert. Jelentkezett is a Luftwaffe kikpzosztagnl. Megkapta az alapkikpzst, valamint elmleti kpzst az albbi trgyakbl: replszolglat, replstrtnet, replselmlet, zemkarbantarts, replgpek s replmotorok szerkezete, replgpgyrts, anyagismeret, aerodinamika s meteorolgia. Ezek a trgyak teljesen lektttk rdekldst.

A Berlin- Gatowon megkezdett piltakikpzs majd' egy vig tartott. Ezutn az anhalti Zerbst-beli vadszrepl iskolba kldtk. 1942. mrcius 31-n hadnaggy neveztk ki, s a keleti frontra veznyeltk.

Ngy trsval Majkopba utazott, mivel az 52. replezredhez osztottk be. 1942. oktber 10-n a III. szzadba kerlt, melynek parancsnoksga Szoldatszkajban volt.

Erich els bevetse kudarc volt, mivel tnkretett egy gpet, s a lgi taktika majdnem minden szent szablyt megsrtette. Msodik bevetsn viszont megszerezte lete els lgi gyzelmt. Ezutn belzasodott, s ngy htre krhzba kerlt. Itt jra s jra kielemezte lgi tevkenysgt. gy rezte, mr leesett nla a tantusz.

1943 tavaszn Erich j egysgparancsnokot kapott Krupinski Taman Kuban szemlyben, akit nagyon megszeretett. Krupinski igazi egynisg volt. rkezsekor krt egy bevetsre felszerelt vadszgpet, felszllt, s rgtn le is lttk, gy hogy ki kellett ugrania.. Miutn egy kocsi visszahozta a repltrre, j gpet krt s azonnal felszllt. Ezttal kt lvse tallt, s psgben trt vissza a repltrre. Hartmann Krupinski rajtrsa lett. Sikerlt megtallniuk a kzs hangot, s egytt sikeresen harcoltak a levegben. Krupinski a „Bubi” nevet ragasztotta Erichre (ksbb mr a hadserregben is gy neveztk), akit mindig arra tantott, hogy ne tvolrl, hanem kzelrl ljn a clra.

1943 prilisnak vgre, 110 bevets utn 8 gyzelmvel Hartmann rdemess vlt arra, hogy rajparancsnokk lptessk el. A repls Krupinskival felejthetetlen lmny volt, de megvoltak a sajt elkpzelsei, s rajparancsnokknt lehetsge nylt alkalmazni ezeket. 1943. mjus 25-ig tovbbi hat gyzelmet aratott, ezutn ngy ht szabadsgot kapott.

Hartmann a szabadsgbl visszatrve teljes erejvel vetette magt harcba. Bartja, Krupinski megsrlt, ami nagy vesztesg volt az egysgnek. 1943 augusztusnak elejn mr tven hitelestett lgi gyzelme volt. Korbban ezt mr Lovagkereszttel jutalmaztk, de azta szigorodott a mrce. Hartmann felelssgrzete egyre ntt, napi t bevets volt a norma. Szeptember vgre szztizent gyzelmvel tlszrnyalta „Vati” Mlders eredmnyt, akinek a trtnelemben elsknt sikerlt szz ellensges gpet lelnie.

1943. oktber 29-n Erich Hartmann a 150. ellensgn is gyzelmet aratott. Ez mindssze nyolc hnap alatt kitn teljestmny. Ezzel kirdemelte a Lovagkereszt Vaskeresztjt. Ez kt ht klnszabadsgot is jelentett neki.

Nem csak hazjban, hanem az oroszok kztt is hre ment. „Karaya-1”-nek, ksbb „Fekete rdg”-nek neveztk. A fekete rdg legendja akkor szletett, amikor Erich egy tulipnhoz hasonl, cakkos szl, feltn, fekete mintt festett a gpe orrra. Az orosz piltk hamar megtanultk, hogy ennek a gpnek a piltja olyan ellenfl, aki ell jobb kitrni. Amikor rjttek a „Karaya-1” s a „Fekete rdg” egy s ugyanaz a pilta, tzezer rubeles vrdjat tztek ki a fejre.

Hartmann eredmnyessge cskkent. Szerencsje volt, ha tmadni tudott, mieltt az ellensges vadsz eltnt volna, ezrt a feketre festett gpet tengedte egy tapasztalatlan piltatrsnak.

1944 janurjban s februrjban Erich tovbbi tven gyzelmet szerzett. Ebben az idben volt a legeredmnyesebb pilta. Mrcius 2-n fhadnagyi kinevezst kapott. 7-ig a raj tizent gyzelmet aratott, ebbl Hartmann tzet tudhatott a magnak, gy elrte a 193-202. lgi gyzelmt. Ezrt Krupinskival egytt megkapta a Tlgyfalevelet.

A kitntets szemlyesen Hitler adta t, ezrt Berchtesgadenbe utaztak. Utastst kaptak, hogy Hitler eltt semmilyen negatv kijelentst nem tehetnek a frontrl. A vonatutazs sorn bergtak. Ahogy a vrteremben tntorogtak, belebotlottak Hitler sszekttisztjbe, von Below rnagyba. Von Below megijedt, mivel nem egszen kt ra mlva kellett megjelennik Hitler eltt. Valamit azonnal tennie kellett. Mnusz ngy fok volt, Von Below kiadta a parancsot az ott vrakoz Mercedes vezetjnek: engedje le a tett s gy szlltsa a ngy urat a csikorg hidegben fel a hegyre. Mikor belptek az elcsarnokba, Hartmann egy ruhafogason megltott egy katonasapkt. szrevette, hogy arannyal van kirakva s felkiltott: Naht, a kalapom! Odament s trsitl elismerst vrva a fejbe nyomta. Azok nevetsben trtek ki. Von Below letpte Hartmann fejrl a sapkt : "Adja ide. Ez a Fhrer sapkja."

Aztn a 4 pilta tvette a kitntetst anlkl, hogy egyikk is felborult volna. Ha kzlk kett tallkozik mg mindig nevetsben trnek ki amirt „Bubi” Hartmann klcsnvette a Fhrer sapkjt.

1944 prilis elejn Hartmann tovbbi kilenc tallatot rt el, majd trsval egytt mg huszonegyet, de vissza kellett vonulniuk a frontvonalrl.1944 jniusnak vgre 20 hnap alatt 247 gyzelmet aratott. Ekkor mg mindig ismertebb volt az oroszok kztt, mint sajt bajtrsai krben. Ksbb megszerezte a ktszztvenedik lgi gyzelmt is.

Amikor a kedlyek egy kicsit lecsillapodtak, hr rkezett a Fhrer fhadiszllsrl, hogy Erich Hartmann a Lovagkereszt Pajzsokkal kitntets vromnyosa. Rajta kvl csak egyetlen ember kapta meg ezt a kitntetst, Hermann Graaf, az 52. ezred egysgparancsnoka. A pajzsokat Hitlertl kapta meg, akivel ismt tallkozhatott. A kitntets tvtele utn megint kln szabadsgot kapott.

Mikor visszatrt a frontra, azt tapasztalta, hogy az orosz lgier flnye mg rezhetbb lett. Nem kellett tizent percet replnik, s mris orosz gpekkel tallkoztak. 1944. nyarn tovbb nvelte gyzelmeinek szmt, versengve rivlisval Gerd Barkhornnal. Hetekig fej fej mellett haladtak, de Barkhorn az USA Air Force elleni harcban slyosan megsrlt. Erich megelzte Barkhornt, s gy minden idk legeredmnyesebb piltja lett. Trsainak izgalma egyre fokozdott, kzeledve a 300. lgi gyzelmhez, amit hamarosan el is rt.

Ezrt a teljestmnyrt megkapta a Brillinsokat, teht harmadszor is tallkozott a Fhrerrel. A Brillinsokat sszesen ht ember kapta meg, ami hatalmas elismersnek szmtott. Hartmann mg gondterheltebbnek ltta Hitlert, akivel egytt ebdelt s beszlgetett. Ezutn ismt kln szabadsgot rdemelt, ami alatt vgre felesgl vette Usch-t.

Mikor visszatrt, a harc teljesen remnytelen, s veszlyes volt. Tallatai szmt 352-re nvelte, utoljra egy Jak-11-es vadszgpet ltt le. Ezutn utastst kaptak, hogy s Graaf adjk meg magukat az amerikaiaknak. Nem akartk, hogy a Brillinsokkal rendelkez piltk orosz kzre kerljenek, mert kegyetlenl bntak volna velk. A replteret s a gpeket felgyjtottk, majd tovbb mentek egy menetoszlopban, s megadtk magukat az amerikaiaknak.

Hartmann katonkbl s menekltekbl ll csapatt egy Schttenhofen melletti, szgesdrttal krlvett tborba vezettk. Tovbbi menekltek, s katonk ezrei rkeztek a tborba, amelyet minden oldalrl amerikai tankok vettek krl. Sokan elmenekltek, az amerikaiak segtettk is ket.

1945. mjus 16-n kzltk Hartmannal s trsaival, hogy az egsz hadifogolycsoportot tovbbi intzkedsig Regensburgba szlltjk. A katonk bizakodva fogadtk ezt a dntst, mivel eddigi helykn elg szks elltsban rszesltek.

A nmeteket teherautkra raktk, majd nhny kilomternyi utazs utn meglltak. Leszlltottk ket egy orosz katonkkal krlvett mezn, az amerikaiak tvoztak. Az oroszok klnvlasztottk a nket a frfiaktl, s Neubisteritzbe vittk ket egy tmeneti tborba. Itt kivizsgltk egszsgi llapotukat, majd vonatra tettk ket. Azt mondtk, Bcsbe mennek, tkzben Budapestre mdostottk az ticlt, br sokan tudtk, nem mondanak igazat. Egy romn kommunistk ltal rztt tborba vezettk a nmet foglyokat.

Egy httel ksbb ismt vonatra szlltottk ket, s Oroszorszg belsejben, egy mocsaras terleten lltak meg vgleg. Ez a hely Kirov volt. Itt katonk ltal rztt munkatborba vezettk a foglyokat. Minden munkt kzzel vgeztek, embertelen krlmnyek kztt. Erich ekkor ktsgbe esett. Trsai vezetjkk vlasztottk, gy mg nehezebb helyzetbe kerlt, mivel ezertszz nmet figyelt r, s pldt kellett mutatnia. Ebben a helyzetben az dnttt, hogy a Luftwaffe egyik hres tisztje volt.

t httel ksbb az rnagyokat s a magasabb rang tiszteket egy szmukra ltrehozott klnleges tborba, Grjasovocbe helyeztk. Kirovhoz kpest a grjasoveci tiszti tbor elsosztly ltestmny volt.

Innen lehetsge nylt leveleznie felesgvel, Usch-al. 1947-tl azonban az NKVD megtiltotta a levelezst, hogy megtrjk Hartmannt. Az NKVD azt akarta kicsikarni, hogy Erich rja le a vallomsban a hbors bnket, melyeket tud. A „vallomst” termszetesen az NKVD gyrtotta, kitallt rszletekkel. Erich azonban kt ven keresztl harcolt becstelen ellenfelei ellen, s sakkban tartotta ket.

A nmet foglyokat felmentettk Genfi Konvenci s a Vrskereszt fennhatsga all, valamint huszont v knyszermunkra tltk ket. Mindenki megkapta vdiratt.

A nmeteket ezutn Sahtiba, knyszermunkatborba szlltottk s bnyban dolgoztattk, azonban Hartmann megtagadta a munkt, amirt magnzrkba kerlt. Fogolytrsai ezt nem hagytk annyiban. Bezrsa utni tdik nap reggeln fellzadtak, kiszabadtottk, majd a tborparancsnok el mentek. A felkels vezetst Erichre bztk, aki meglljt parancsolt a meneklni prblknak. Felhvtk a parancsnokot, s elmondtk neki, hogy rosszak a krlmnyek a lgerben, ezen vltoztassanak.

Hartmann az elkvetkez kilenc hnapbl tt a novocserkaszki tmlcben tlttt. Az oroszok vizsglbizottsgot lltottak fel, ami csak az gyvel foglalkozott. Az tlet mr kszen volt, jval azeltt hogy a bizottsg megkezdte volna a ltszateljrst: „huszont v knyszermunka a nemzetkzi imperializmus szekrtoljnak.”

Erich Hartmannt 1951-ben az Ural-beli Diaterkba vittk. Kilenc vvel a hbor utn a szvetsgi kormny kiltsba helyezte, hogy az elkvetkez hnapokban komoly lpseket kvn tenni a nmet foglyok gyben. A moszkvai tallkozn a szvetsgi kancellr - Adenauer - sikereket rt el, s gy hazatrhettek Nmetorszg „rg elveszett fiai”.

Erich buszon, majd vonaton Nmetorszgba utazott, s majdnem eljult, mikor rdbbent, hov is megy valjban.

Hazatrse utn belpett az j nmet lgierbe, de eltte tovbbkpzsre utazott Angliba. Az USA-ba is elment, ahol tudst tovbbadta. Felesge is utnareplt, s Arizonban felejthetetlen lmnyket szereztek. Hartmann-nak kislnya is szletett, s a boldog csald Nmetorzgban lte tovbb lett.

1970. szeptember 30-n Erichet sajt krsre ezredesknt felmentettk a szolglatai all. 1994-ben hunyt el.

A hbor trtnetben nemigen tallhat Erich Hartmannhoz hasonl kaliber ember. sszesen 352 hitelestett gyzelme minden idk „vilgrekordja”. Legkzelebbi „rivlisnak”, Gerhard Barkhorn- nak – aki ngyszer annyi replgpet ltt le, mint a halhatatlan Manfred vonRichthofen, az els vilghbor legeredmnyesebb lgivadsza- 51-el kevesebb gyzelme van, mint Hartmannak. St, lland bevetsben lv Lufwaffe-nak csak maroknyi olyan piltja volt, akik gyakrabban repltek, vagy tbbszr vettek rsz lgiharcban, mint Erich Hartmann. Nem kevesebb mint 1400 felszllst teljestett s tbb mint 800 ellensges replvel szllt szemben. Fizikai s szellemi ellenllkpessge alkalmass tette, hogy 1942. tavasza s 1945. mjusa kztt kimerltsg nlkl lland kszenltben legyen. Sosem sebeslt meg. Nem a vletlen szerencse mve, hogy egyetlen karcols nlkl vszelte t a lgi prbajokat. Szerencse is ksrte, mint minden sikeres vadszpiltt, de a lgiharcnak egy sajtos mdjt fejlesztette ki, mely taktikai jts volt: csata kzben kerlte a manverezst.

A hbor utni korbbi segdtisztje, Will van del Kamp azt mondta, Harmann sikerei tmadsvezetsnek klnleges mdjra vezethetk vissza. Kzvetlen volt, mint maga az ember s a lehet legkisebb tvolsggal hajtotta vgre ket. Lvs eltt mindig mintegy 30 mternyire megkzeltette ellenfelt s ez veszlyes kzelsg ppgy vgzdhetett volna sszetkzssel mint biztos tallattal. A keleti fronton 16 knyszerleszllst l tl. Egyszer kerlt az orosz vonalak mg, de lelemnyessgnek ksznheten sikerlt megszknie az oroszok kezei kzl, s nmet vonalak mg rni. Mltn bszke arra, hogy fiatal, s tapasztalatlan piltatrsait minden alkalommal psgben visszavezette a fldre, anlkl, hogy egyet is elveszthetett volna. Csak egyszer fordult el, hogy lelttk a vele repl bajtrsnak a gpt, de is megszta srtetlenl. Ez Gnther Capito rnagy volt, akit mindenfle tkpzs nlkl Hartmann szzadhoz helyeztek.

Minden alkalommal azonnal jra felszllt, amint j replgp llt rendelkezsre. Erich Hartmann nem csak legenda, a vilg legeredmnyesebb vadszpiltja.

(H. P.)

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros