88
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
-

 

Megjelent a Magyar Hang nemzeti rock magazin!

 

 

 
Flyer

  

Asgaird

 

 

 

Lonsdale88

 nudleeflags

nemzetirockstartlap

 

 

 
SzKR
 




A nzeteirt kellett meghalnia!

 

 
luni

 

 

katt ide>>>


 

katt ide>>>


 

 katt ide>>>

 

Becslet Napja megemlkezs

(tudsts 2008)

+kpek

Megjelent a Becsletnapja 2008 megemlkezs dvd-n beszerezhet a http://www.loyalty-records.com/ oldalon.


Szmll
Induls: 2006-10-22
 
Publicisztika
Publicisztika : Mussolini fogsga s kiszabadtsa I. rsz

Mussolini fogsga s kiszabadtsa I. rsz

  2009.01.18. 10:24

 


Mussolini fogsga s kiszabadtsa

I.SSZEL A FASISZTA NAGYTANCS.

Benito Mussolini, az olasz nemzet vezre, 1943 jlius 24-n, este hat rakor meglehetsen komor kedvben jelent meg a fasiszta nagytancs lsn. Olaszorszg ltalnos helyzete slyos volt s veszedelmekkel teli, ezt mindenki tudta az orszgban. Mr hetek s hnapok ta elgedetlen, aggodalmas hangok hallatszottak klnbz tnyezk rszrl, a Duce tisztban volt azzal, hogy magban a fasiszta nagytancsban ellenzki mozgoldsok folynak, termszetesen pontos informcii voltak arra vonatkozlag is, kik az ellenzki mozgalmak kzpontjai s kik tartoznak a klnbz csoportokhoz. Arrl azrt sz sem volt, hogy Mussolini brmilyen, akrcsak a legkisebb aggodalommal tekintett volna a tancskozs kimenetele el. A Duce alkot erejnek teljben rezte magt, minden tnybl s jelensgbl arra kvetkeztetett, hogy a kormnyzati hatalmat vltozatlanul biztosan tartja kezben. A fasiszta nagytancs rgen nem volt mr egytt, hiszen utoljra 1939 szeptember 6-n lsezett, amikor a „Non-Belligeranza” (nem hadvisel) elvet deklarlta. Az utbbi idben klnbz oldalrl ismtelten krtk a tancs sszehvst, Mussolini azonban minden alkalommal elutastotta ezt a krst, mert rengeteg ms, fontosabb tennivalja kzepette nem akarta lsezssel, vitatkozssal tlteni az idt. Most tulajdonkppen azrt hvta ssze a fasiszta nagytancsot, hogy szembenzzen ellenzkvel, hogy korltlan szemlyi s politikai tekintlyvel elnmtsa a kritikusokat. Ebben a nyomott, de harcos kedvben foglalta el az elnki szket.

A fasiszta nagytancs tagjai teljes szmban vonultak fel az lsre. Mussolini jobbjn Carlo Scorza foglalt helyet, a fasiszta prt ftitkra, baljn Tringali-Casanova, a rendkvli brsg elnke. A Duce iratokkal szakadsig megtmtt, nagy aktatskt tett ki maga el az asztalra, az ls megnyitsa utn nhny pillanatig idegesen remeg ujjakkal kutatott az aktatskban iratai kztt, vgl elvett hsz-huszonegy oldal terjedelm rgpen kszlt iratot s abba belenzve, hozzfogott elterjesztshez.

 

De Bono elveszi revolvert…

 

A Duce hosszasan s rszletesen ismertette az ltalnos helyzetet. Elssorban az orszg mezgazdasgi s ipari termelsrl, a hadiipar szksgleteirl s a rendelkezsre ll nyersanyagkszletekrl szmolt be, azutn azokrl a vesztesgekrl, amelyek a haditermelsben lgitmadsok kvetkeztben keletkeztek. A teremben fojtott, nagy csend volt, a jelenlevk valamennyien csendben, figyelmesen hallgattak, mgis valami szokatlan feszltsg rzett a levegben. A nagytancs tagjai Mussolinire szegeztk tekintetket, nhnyan idegesen doboltak ujjaikkal az asztalon. Scorza s Tringali-Casanova, Mussolini leghvebb s legbensbb emberei kzelebb hzdtak szkkn a Ducehoz s homlokukat rncokba vonva, mind visszsabb rzssel figyeltk a gylekezetet.

De Vecchi elveszi revolvert
De Vecchi elveszi revolvert
Negyed ra elmltval Mussolini ttrt a katonai helyzet ismertetsre s szlott az angolszsz csapatok sziciliai elnyomulsrl. Kzben azt a kijelentst tette, hogy erteljesebb ellenllst vrt volna az olasz csapatoktl. Ekkor vratlanul les szvlts tmadt a Duce s De Bono tbornagy kztt. De Bono izgatott hangon beleszlt Mussolini beszdbe. A kvetkezket mondta:

— Nem engedem meg, hogy ilyen mdon beszlj az olasz katonrl. Nincs jogod megsrteni a vdert.

Mussolini feltekintett az eltte hever iratokbl s frksz, that pillantst De Bono szembe mlyesztette. A tbornagy elspadt ennek a tekintetnek hatsa alatt, hirtelen oldalhoz kapott s elrntotta revolvert. A tancskoz asztal krl lk kzl senki sem mozdult, ppen csak Badoglio tbornagy szemben villant fel valami komor lng. Mussolini a revolverrel mit sem trdve, erteljes, szilrd hangon vlaszolt a tbornagynak:

— Te vagy az utols aki ebben a tancsban megvdelmezheted az olasz katont.

Nhny szaggatott mondatban elmondta azutn, hogy annakidejn, a Marcia su Roma idejn De Bono volt a kirlyi csapatok parancsnoka, kirlyt azonban habozs nlkl elrulta s csatlakozott az akkor forradalomknt fellp fasiszta mozgalomhoz. Szlott a Duce arrl is, milyen vgzetesen vezette De Bono az olasz csapatokat az abesszin hadjrat els korszakban. A tbornagy minderre egyetlen szval sem vlaszolt, lehajtotta fejt s csndesen visszatette revolvert a tokjba.

Mussolini folytatta elterjesztst, arnylag kedvezbb atmoszfrban. Szlott az olasz vrosok ellen intzett lgitmadsokrl, majd az olasz szrazfldet fenyeget invzi veszedelmrl. Rszletesen beszmolt ezutn Hitler vezrrel jlius 20-n Feltreben megtartott tancskozsrl. Feltre trtnelmi nevezetessg kis vros Velence tartomnyban, nhny kilomternyire Belluntl. Elmondta Mussolini, hogy a tallkoz az krsre jtt ltre, miutn a fenyeget sziciliai helyzetre val tekintettel elhatrozta, hogy erteljesebb katonai tmogatst kr Nmetorszgtl. A Fhrerrel folytatott megbeszlsei sorn elssorban nagymennyisg fegyvert krt, miutn az volt a vlemnye, hogy Olaszorszgnak elg katonja van a fegyverek felhasznlshoz, csupn a felszerelsk nem egyenrang a tmad angolszszokval. Mussolini rszletesen ismertette a katonai helyzetet a Fhrer eltt, ebben az ismertetsben rsztvettek katonai munkatrsai is, elssorban Ambrosio tbornok, az olasz vezrkar fnke. A Fhrer hajlandnak nyilatkozott arra, hogy nagyarny intzkedseket tesz Olaszorszg vdelmre, ezt azonban olyan felttelekhez fzte, amelyeket Mussolini s katonai tancsadi nem voltak hajlandk teljesteni. A nzeteltrs lnyege az volt, hogy a Fhrer nem akarta fokozni az Olaszorszgba irnyul fegyver- s hadianyagszlltsokat, hanem megfelel harci erej nmet csapatokat akart kldeni Olaszorszgba. Mussolini minderrl rszletesen beszmolt a fasiszta nagytancsnak.

A beszmolnak ez a rsze jabb szvltsra vezetett. De Vecchi grf, a tancs reakcionrius nzeteirl ismert tagja, aki a laterni szerzds alrsa utn Olaszorszg els szentszki nagykvete volt, hirtelen flbeszaktotta Mussolinit ezzel a hangos megjegyzssel:

— Mr 1934-ben elre lttm, hogy Mussolini romlsba dnt bennnket.

A Duce De Vecchi grfra tekintett, gnyosan, hidegen mosolygott s rtette a kezt megtmtt aktatskjra.

— Ha kvnod, beszlhetnk a te gyedrl is — jelentette ki vgigmrve a grfot. — Hoztam magammal klnbz dokumentumokat, nemcsak rd, hanem ms, gynevezett „hveimre” vonatkozlag is.

Egy hossz percig tart, hossz, mly csnd kvette ezeket a szavakat. Minden tekintet Mussolini aktatskjn fggtt, egy pillanatig mindenki azon tprengett: mit tarthat kszen a Duce vele szemben.

 

Grandi javaslata.

 

Mussolini folytatta s most mr tovbbi kzbeszls nlkl be is fejezte elterjesztst. Az ltalnos helyzet ismertetse alapjn arra a kvetkeztetsre jutott, hogy fokozni kell az orszg hbors erfesztseit s a vdelmi felkszltsget, a nemzet minden erejt egyesteni kell, hogy meg tudjk akadlyozni vagy vissza tudjk verni az orszgot fenyeget angolszsz betrst. Javasolta, hogy a fasiszta nagytancs ebben az rtelemben hozzon hatrozatot. Amint utols szavai elhangzottak, vratlanul heves, zajos s hosszadalmas vita indult meg.

Elsnek Dino Grandi grf emelkedett szlsra. Bejelentette, hogy hatrozati javaslatot terjeszt el, amelyet a fasiszta nagytancs tizennyolc tagja alrt s amelyben a vlsgos helyzetre val tekintettel a hatskrk s a felelssg megoszlst akarjk jbl szablyozni. Mussolini nyomban tudta, hogy Grandi grf frontlis tmadsra indul ellene, ezrt felemelkedett helyrl s kezt a grf fel kinyjtva, les hangon krdezte:

— Milyen jogcmen akar itt deklarcit felolvasni?

Grandi egy pillanatig hallgatott, aztn spadtan azt felelte:

— Minden, ami itt vgbemegy, a nemzet akaratbl trtnik.

Mussolini hvsen, flnyesen vgigmrte, karjait sszefonta melln, visszalt helyre s higgadtan intett a grfnak:

— Tessk. Magam is kvncsi vagyok, mit akartok deklarlni.

Dino Grandi grf hozzfogott a maga el kiteregetett deklarci felolvasshoz. A hatrozati javaslat elssorban dvzli a fronton kzd katonkat s Sziclia lakossgt, ezutn a kvetkezket tartalmazza:

— A fasiszta nagytancs szksgesnek tartja, hogy haladktalanul jbl funkciba helyezzk az llam valamennyi szervezett, egyttal a koronnak, a fasiszta tancsnak, a kormnynak, a parlamentnek s a korporcinak az alkotmnyban meghatrozott felelssgt elismerjk.

 

A Duce s Ciano grf.

 

A kvetkezkben felkrik Mussolinit, a kormnyft, hogy az orszg rdekben adja t a vder tnyleges fparancsnoksgt a kirlynak, egyttal tegye le az uralkod kezbe a vgs dnts jogt minden vlsgos krdsben. Arrl volt teht sz, hogy Mussolinit megfosztjk katonai s polgri teljhatalmtl s megint az uralkod kezbe teszik le minden tren a vgs dnts jogt. A Grandi-csoport elgondolsa az volt, hogy ilyen mdon kiveszik a hatalmat Mussolini kezbl s bztak abban, hogy k kapnak megbzst az uralkodtl j kormny alaktsra. A hatrozati javaslat felolvassa utn Grandi grf hosszasan fejtegette, mirt tartjk szksgesnek s hvei a kvnt reformokat. Mussolini kzben, Grandi fel blintva, ironikus hangon jegyezte meg:

— Legalbb hszszor voltl nlam s knyrgtl a grfi cmrt, most mgis elrulsz.

Grandi les hangon vlaszolt, a nagytancs ms tagjai is beleszltak a vitba, izgalmas hang szvlts tmadt. Mussolini vgl erlyesen csendet teremtett s felhvta Grandi grfot, hogy fejezze be felszlalst. Grandi vgezetl felolvasta hatrozati javaslatnak alrit. A kvetkez nvsort olvasta fel: Grandi, Federzoni, De Bono, De Vecchi, Ciano grf, De Marsico, Acerbo, Pareschi, Cianetti, Gattardi, Bignardi, De Stefani, Rossoni, Boffai, Marinelli, Alfieri, Albini s Bastianini.

Grandi utn Ciano grf emelkedett szlsra, hogy eladja, mirt csatlakozott a Mussolini ellen irnyul mozgalomhoz. Felszlalsa kzben flhalkan, mintha csak magban beszlne, megjegyezte a Duce:

— Mr akkor elrult, amikor elszr betette lbt a hzamba.

Roberto Farinacci llamminiszter, a fasiszta prt volt ftitkra kln hatrozati javaslatot terjesztett el. Ennek a javaslatnak lnyege az volt, hogy az olasz csapatokat helyezzk a nmet vderfparancsnoksg irnytsa al. Ezt a javaslatot a nagytancsban senki sem tmogatta.

A harmadik hatrozati javaslatot Carlo Scorza, a fasiszta prt ftitkra terjesztette el. Ez a javaslat a fasiszta nagytancs bizalmt nyilvntotta Mussolini irnt, mbr bizonyos kritikai megllaptsokat ez is tartalmazott a kormnyzattal szemben. A tovbbiakban a hatrozati javaslat Mussolini elterjesztsnek megfelelen, a hbors erfesztsek fokozsrl szlott s ebben a vonatkozsban tovbbi teljhatalmat akart biztostani a kormnyfnek. Ezt a hatrozati javaslatot tmogatta Tringali-Casanova, a rendkvli trvnyszk elnke, Galbiati vezrrnagy, a fasiszta milicia parancsnoka, Polverelli miniszter s a nagytancs tovbbi hrom tagja: Biggini, Frattari s Buffarini.

 

Pareschi miniszter ktszer elveszti eszmlett.

 

A leglesebben ellenzki s legveszedelmesebb csoport, Badoglio tbornagy csoportja semmifle hatrozati javaslattal, vagy elterjesztssel nem szerepelt az lsen. Badoglio tbornagy mindig ismeretes volt hatrozottan fasisztaellenes felfogsrl, amint pedig a hbor kedveztlenre fordult, mind jelentkenyebb fasisztaellenes csoport alakult ki krltte. A fasiszta nagytancsban az hve volt Luigi Gasparotto, Bergamini szentor s az egykori keresztnyszocialista vezet ember, Bareschi. Badoglio csoportjnak legszmottevbb emberei, Ivanoe Bonomi volt miniszterelnk s Orlando ugyancsak volt miniszterelnk, nem foglaltak helyet a fasiszta nagytancsban.

rkon t folyt a heves, kmletlen szharc. Mussolinira mindenfell les, srt megjegyzsek zdultak, a Duce azonban nyugodtan lt az asztalfn, hidgvren, azonnal s erteljesen vlaszolt minden megjegyzsre, minden tmadst visszavert. Az izgalmas szharcot vratlan incidens szaktotta meg. Pareschi miniszter vgskig feszlt izgalmban szvgrcst kapott s eljult. Mussolini flbeszaktotta a vitt, Pareschit pols al vettk, hideg vzzel locsoltk, csillaptszert adtak neki, azutn, amint kiss maghoz trt, a vita tovbb folyt. Alig negyedrval ksbb Pareschi jbl eljult, ez alkalommal mr megszakts nlkl folytattk a vitt, az eszmletlen minisztert a szomszdos helyisgben vettk pols al. Pareschi krlbell flra mlva visszatrt a tancskozterembe, de mg mindig nem volt teljesen ntudatnl, a tancskozs vgig knnyezett s shajtozott.

 

A fasiszta nagytancs leszavazza a fasizmus megteremtjt.

 

A legizgalmasabb pillanatban belpett a tancskozterembe a fasiszta nagytancs egyik titkra s kzlte Balella tancstaggal, hogy a gyriparosok egyeslete rendkvl fontos s srgs gyben a telefonhoz kri. Balella flemelkedett helyrl s kiment a telefonhoz. Az gy tmadt pillanatnyi csendben Mussolini flhalkan a kvetkezket mondta Scorza ftitkrnak:

— Taln knytelen leszek azt a parancsot adni nnek, hogy valamennyi jelenlev urat tartztassa le.

Federzoni nem tudta, mirt hagyta el Balella a tancstermet s valami cseltl tartott. Sebtben kis cdult rt s azt krztette a Grandi-Federzoni csoport tagjai kztt. A kvetkezket rta egy nvjegyre;

— Vigyzat, valamennyinket meg akarnak gyilkolni!

Balella telefonbeszlgetst befejezve, visszatrt a terembe s elfoglalta helyt. A kvetkez flrban semmi sem trtnt, nem jelentek meg fasiszta milicistk, hogy a tancskozst feloszlassk s a jelenlevket letartztassk. A vita tovbb folyt, az elbbihez hasonl les hangon, st mg viharosabb jelenetek kzepette. Grandi heves tmadst intzett Mussolini ellen azrt, hogy nyilvnossgra hozta legutbbi beszdt, amelyben azt mondotta, hogy aki betr Szicliba, az „horizontlis helyzetben” fennakad a partvidki sziklkon. Mussolini gy vlaszolt:

— Ez a beszd tulajdonkppen csak a fasiszta prtnak szlt, Carlo Scorza tlbuzgalma folytn kerlt nyilvnossgra.

Farinacci volt az els tvoz. gy ltta, hogy Mussolini helyzete remnytelen, ezrt egy vatlan pillanatban kiment a terembl, lement az egyik, a Duce szemlyes hasznlatra fenntartott lpcsn, amely kivezet a Via degli Astallira. Amint ksbb kiderlt, a nmetek tmogattk a menekl fasiszta politikust, a fasisztaprt volt ftitkrt. Farinacci szeptember eleje ta Bajororszgban tartzkodott.

Este hat rtl hajnalhasadsig tartott a fasiszta nagytancs lse s Mussolini vgl elrendelte a szavazst. A tbbsg grf Dino Grandi hatrozati javaslatt fogadta el. Az ls ezzel tumultuzus jelenetek, klcsns srtegetsek s tkozdsok kzepette vget rt.

Amikor a tancstagok elhagytk az pletet, Ciano grf a felvonban Tringali-Casanovval tallkozott, aki gy szlt hozz:

— Fiatalember, olyan slyosan vtkezett, hogy azrt csak vrrel lehet megfizetni. Igazn a legjobbat kvnom magnak, de nem hinnm, hogy mg sokig lhet.

A fasiszta nagytancs tbbi tagjai hasonl vlemnyen voltak. Azok, akik Mussolinit leszavaztk a tancslsen, sietve elszledtek Rmban. Jformn egyikk sem ment haza laksra, mindenki igyekezett elrejtzni, hogy legalbb a legkzelebbi rk fenyeget veszedelmei ell vdve legyen. Maga Mussolini autjn hagyta el a Palazzo Venezit, komor tprengsbe merlve afltt, hogy az j helyzetben milyen intzkedseket kell tennie, hogyan biztosthatja a hadvisel orszg zavartalan kormnyzst.

 

II. A KIRLY HATROZ.

 

Badoglio tbornagy a nagytancson trtntekrl rteslve egyenesen a Villa Savoiaba sietett, a kirlyhoz. III. Viktor Emnuel nyomban fogadta a tbornagyot s meghallgatta jelentst a fasiszta nagytancsban lezajlott esemnyekrl, Mussolini leszavazsrl s Dino Grandi grf hatrozati javaslatnak elfogadsrl. A legutbbi hnapokban elgedetlen politikusok ismtelten tettek mr elterjesztst az uralkodnl Mussolini ellen s javasoltk a fasiszta rendszer felszmolst. Elssorban termszetesen Badogio tbornagy tett hasonl javaslatokat, st rszletesen kidolgozott llamcsny-terveket is terjesztett az uralkod el Mussolini kikapcsolsra. A kirly gyakran fogadta Grandi grfot s Federzonit is, akik arra krtk az uralkodt, hogy avatkozzon be az esemnyek menetbe s vegye t az orszg tnyleges vezetst. A kirly minden alkalommal azt vlaszolta, hogy elszr a fasiszta nagytancsot kell sszehvni s amennyiben Mussolini a tancslsen kisebbsgben marad, a kirlynak alkotmnyos joga lesz arra, hogy szemlyesen kzbelpjen s Mussolinit a kormny lrl eltvoltsa. Az uralkod, meghallgatva Badoglio elterjesztst, ennek megfelelen kzlte, hogy elhatrozta Mussolini lemondatst s felhatalmazta Badoglio tbornagyot arra, hogy tegye meg a javaslatba hozott s ltala szksgesnek tartott intzkedseket.

Valamivel Badoglio utn, a kora reggeli rkban Grandi grf s Federzoni jelentkeztek a Villa Savoiban s kihallgatst krtek az uralkodnl. A kirly fogadta a kt politikust, az beszmoljukat is meghallgatta fasiszta nagytancsban lejtszdott esemnyekrl, tudomsul vette, hogy Mussolini kisebbsgben maradt s a nagytancs felkrte a koront, hogy vegye t jtl a vgs dntst a kezdemnyezsre. Az uralkod vgl megksznte Grandi s Federzoni jelentst, de semmifle megbzst, vagy utastst nem adott nekik, csupn annyit jelentett ki, hogy mindenekeltt a Duceval akr beszlni. A kirlyi hz minisztere, Acquarone grf nyomban telefonlt a Ducenak s kzlte vele, hogy a kirly beszlni hajt vele. Mussolini azt vlaszolta, hogy maga is kihallgatsra akar jelentkezni, de csak msnap, teht htfn dleltt, miutn egsz csom fontos s idszer llamgyet kell elintznik s ezalkalommal hajt elterjesztst tenni a vlsgos politikai krdseik megoldsra is.

Alig egy rval ezutn Acquarone grf jbl felhvta Mussolinit s nyomatkosan felkrte, hogy a fasiszta nagytancsban trtnt esemnyekre tekintettel, haladktalanul jelenjk meg a Villa Savoiban.

 

A Duce nem tartott szemlyes tmadstl.

 

gy ltszik, Mussolini flrertette Aquarone grfot a telefonbeszlgets sorn. Azt hitte, hogy a kirly a fasiszta nagytancs ms tagjaival egytt akarja t fogadni. Ezrt azt vlaszolta, hogy ilyen jelleg audiencit csak htfn lhet sszehozni, mert nem tudja azonnal sszehvni a kirly ltal kvnt szemlyisgeket. Valamivel ksbb Acquarane grf harmadszor is telefonlt s nyomatkosan felhvta Mussolinit, hogy haladktalanul siessen a kirlyhoz, aki mr beszlt a fasiszta nagytancs nhny tagjval. Amikor Mussolini ezt tudomsul vette, elhatrozta, hogy azonnal tmegy a Villa Savoiba. Szndka nyilvnvalan az volt, hogy ellenslyozza az uralkodnl ellensgeinek befolyst. Testrgrdjnak egy kis klntmnytl ksrve, autjn elindult a Villa Savoia fel.

A Duce kihallgatson
A Duce kihallgatson
Az sszes krlmnyek arra vallanak, hogy Mussolini egyltaln nem gondolt a szemlye elleni tmads lehetsgre, hiszen semmifle olyan intzkedst nem tett, amely szemlyes biztonsgt szolglta volna. Mieltt a Villa Savoiba elindult, titkra megjegyezte, hogy bizonyos biztonsgi intzkedseket kellene tenni. A titkr csak nagyon vatosan, vonakodva tette ezt a megjegyzst, klns tekintettel arra, hogy Mussolini az utbbi idben lland testi s lelki kimerltsge, valamint szakadatlan idegfeszltsge kvetkeztben tl ingerlt volt s minden, akrmilyen jindulat javaslatot is, igen hevesen utastott vissza. Ezttal csak megvet legyintssel felelt titkra megjegyzsre s sietett le a palota el kocsijhoz. A fasiszta milicia legmegbzhatbb csapatai akkor mg mozgsthatk lettek volna. A Ducenak csupn nhny rendelkezst kellett volna kiadnia s egsz ezredek vonultak volna fel a Villa Savoia el, hogy mindenfle tmadssal szemben megvdjk s ellensgeit legzoljk. A Ducenak mg csak a legtvolabbrl sem jutott eszbe, hogy a kirly magnpalotjban valamilyen meglepets vrhat re; alig nhny testre s kt titkra ksretben indult vgzetes tjra.

A Villa Savoia el rkezve, a Duce titkra bizonytalan jelekbl, de taln inkbb sztns megrzs alapjn arra kvetkeztetett, hogy valami nincs rendben krlttk, valami bizonytalan veszedelem fenyegeti ket Ezrt a msodtitkrnak azt az utastst adta, hogy srgsen hvja fel telefonon Madelli szzadost, a szolglattev testrparancsnokot s a Duce nevben utastsa, hogy egy szakasz lovas testrrel jelenjen meg a Villa Savoia eltt, lehetleg feltns nlkl. Mussolini ekkor mr belpett a kirlyi palotba.

A Villa Savoia elcsarnokban a kirly adjutnsa, egy ezredes fogadta a Ducet, szokatlanul kimrt, hvs modorban. Mussolininak nhny percig vrnia kellett az elcsarnokban, ami igen szokatlan jelensg volt. A Duce az egyik ablakhoz llva, lenzett az udvarra, kzben idegesen dobolt ujjaival az alblakdeszkn. Nhny perccel ksbb kt ezredes s kt rnagy lpett be az elcsarnokba egy oldalajtn t s sztlanul helyet foglaltak a brsonypamlagon. Alig ltek ott egy-kt percig, jbl megjelent a szolglattv adjutns s feltrta a Duce eltt a kirly dolgozszobjnak ajtajt. A Duce titkra ekkor mg vilgosabban rezte, hogy fenyeget dolgok vannak kifejldben. Lesietett a palota el s nagymegnyugvssal ltta, hogy tizenkt lovastestr rkezik a trre, Madelli szzados vetsvel. A titkr a szzadoshoz sietett, kzlte vele, hogy vlemnye szerint Mussolini szemlyt veszedelem fenyegeti, mg nem ltja tisztn a helyzetet, de fel kell kszlni mindenre. A kapitny arca elborult. Suttogva kzlte a titkrral, hogy azonnal intzkedik s nagyobb testrcsapatokat vonultat fel a Villa Savoia el. A titkr ezt nyomatkosan helyeselte. Megllapodtak abban, hogy ha beavatkozsra volna szksg, a titkr a palota szaki szrnynak folyosjrl fogja ezt jelezni, a szzados, teht figyelni fogja az onnan nyl ablakokat. A titkr visszasietett a palotba, az elcsarnokban azonban mr senki sem tartzkodott, csak a szolglatos lakj s kt ajtnll. Mly meghajtssal ajtt nyitottak a titkrnak s bevezettk abba a kis vrszobba, amelyben az uralkod legbizalmasabb meghvottai szoktak vrakozni s amely az uralkod dolgozszobjnak elcsarnoka volt Itt nyolc ftisztet tallt, akik idegesen, suttogva beszlgettek valamirl, amikor a titkr belpett, rnztek s elhallgattak. Kztk volt az a kt ezredes s kt rnagy, akik Mussolini megjelense utn lptek be az elcsarnokba, azonkvl ott volt ngy tbornok. Ebben a teremben izgalmas vrakozsban telt el krlbell kt ra.

 

„Az j kormnyft mr kineveztem.”

 

Mussolini s III. Viktor Emnuel trtnelmi jelentsg utols tallkozja krlbell kt ra hosszat tartott. A kihallgats Mussolini rszletes elterjesztsvel kezddtt, a Duce vzolta a katonai s politikai helyzetet, klnsen rszletesen szlott Hitler vezrrel folytatott megbeszlseirl. A kirly figyelmesen hallgatta a jelentst, gy ltszott, hogy Mussolini beszmolja lnken, rdekli. A Duce hosszasan foglalkozott a fasiszta nagytancsban megindult ellenzki akcival, a hajnali szavazs eredmnyvel, a sziciliai helyzettel, az anyaorszg fenyegetett helyzetvel, a lgitmadsokkal s ms fontos esemnyekkel. Az uralkod bizonyos pontoknl rszletesebb felvilgostsokat krt s nhny megjegyzst tett. Mussolini vgl a jvre vonatkoz terveit kezdte elterjeszteni. Az uralkod ekkor kzbeszlt s a kvetkezket jelentette ki:

— Miutn a fasiszta nagy tancs bizalmatlansgot szavazott nnek s a nemzet jvjt magra a koronra bzta, nincs rtelme annak, hogy a jvre vonatkoz tervekrl beszljnk. A jelenlegi helyzet nem teszi lehetv, hogy n dolgozzon ki tveket a jvre.

A Duce ekkor kezdett rjnni arra, mi trtnik tulajdonkppen. Elspadt, kiegyenesedett s emelt hangon magyarzatot krt a kirlytl. III. Viktor Emnuel elhatrozott hangon a kvetkeziket jelentette ki:

— Kzlnm kell nnel, hogy mr kineveztem utdjt, az j kormnyft, aki mr t is vette hivatalt. Az j kormnyf Badoglio tbornagy. Szveskedjk szemlyt az rendelkezsre bocstani.

Mussolini gy vlaszolt:

— Felsg! Volt egy olyan trtnelmi szituci, amelyben Olaszorszg s a kirlyi hz mg a most fenyegetnl is nagyobb katasztrfa eltt llott. n voltam az, aki a katasztrft elhrtottam. Felsged errl megfeledkezik.

A kirly elutastlag intett s fojtott hangon mondta:

— Nem hajtok vitatkozni nnel. A fejlemnyek nem trik tovbb az n rendszert, amely katasztrfba vitte az orszgot. A nemzetnek sszefog erre van szksge.

— Felsg, ezt magam is tisztn ltom — felelte a Duce. — Ezrt szabad kezet kerk arra, hogy sajt beltsom szerint megrendszablyozzam a bomlaszt tnyezket, amelyek szthzst sztottak, tekintet nlkl arra, milyen llst tltenek be.

Amint Mussolini utols szavai elhangzottak, Umberto trnrks lpett be a dolgozszobba. A kirly a trnrksbe mutatott s gy szlt:

— me, a trnrks is megerstheti mindazt, amit mondtam.

Mussolini erteljes hangon vlaszolt:

— Felsg, a trnrks bizonyra mr elre tudta mindazt, amit most hallottam. Nem akarok szemlyeket vdolni, erre most nincs id. Teht rviden megismtlem krsemet: felhatalmazst krek, hogy a rendet helyrellthassam.

A trnrks egy iratot tett a kirly el, aki rpillantott az okiratra s gy szlt:

— nt a fasiszta nagytancs lemondsra szltotta fel. Ennek megfelelen felmentem llstl.

— Nem mondok le! Ez ruls! — kiltotta Mussolini magbl kikelve. A kirly hasonlan izgatott hangon vlaszolt:

— Mg egyszer kijelentem, hogy felmentem llstl!

— Felsg! — kiltotta a Duce, most mr egszen tadva magt felhborodsnak. — Elg ers vagyok, hogy a koronval, st szksg esetn a hadsereggel szemben is megvdjem magam!

Ezzel fejt kimrten meghajtva, megfordult s az ajt fel indult. A kirly komoran utnaszlt:

— Vrjon. Duce, gondolja meg, hogy valban polgrhborba akarja-e tasztani az orszgot? Ne ragadtassa el magt ilyen vgzetes lpsre. Gondoljon arra, hogy vek hossz sorn t mindig megadtam a korona teljes tmogatst a fasiszta rendszernek. Most rendszervltozsra van szksgnk, ezt nnek is be kell ltnia. Az ellensg Szicliban ll, az orszgot minden oldalrl veszedelem fenyegeti, nnek nem szabad olyan elhatrozsokat hoznia, amelyeknek kvetkezmnyei belthatatlanok.

Felsg, mindent fontolra veszek s mindennel tisztban vagyok — vlaszolta a Duce keseren. — Elhatrozsaim kszen llnak.

Mgegyszer meghajtotta a fejt s hossz, slyos lptekkel kisietett a dolgozszobbl.

Badoglio birtokba veszi a rendrsget, a karabinieriket s a milicit.

Az alatt a kt ra alatt, amelyet Mussolini az uralkod szobjban tlttt, odakint a palotn kvl dnt jelentsg esemnyek jtszdtak le. Badoglio tbornagy gyorsan s hallatlan erllyel intzkedett, hogy a rgta tervezett s elksztett llamcsny sikert biztostsa s a fenyeget polgrhbor kitrst megelzze.

Az olasz llami rendrsg a Mussolinihez minden kpen h Clerici rendrtbornok parancsnoksga alatt llott. A kirlyi karabinierek hadtestnek parancsnoka az utbbi idben Hacon tbornok volt, ugyancsak a Duce megbzhat, hsges embere, a tbornok azonban a Rma ellen intzett els lgitmads alkalmval lett vesztette. Vgl legbiztosabban szmthatott Mussolini az nkntes biztonsgi milicia csapataira, amelyek hsz esztend ta a „fasiszta forradalom fegyveres grdjt” alkottk s rendkvl fontos hatalmi tnyezt jelentettek. Ezeknek a milicia csapatoknak parancsnoka Galbiati vezrrnagy volt, aki a fasiszta nagytancs lsn is hven kitartott Mussolini mellett.

Badoglio tbornagy mr rgen elksztette s rszletesen kidolgozta terveit. Az llamrendrsg egykori parancsnoka, Senise Clerici tudta nlkl jbl tvette a rendrsg vezetst. Jlius 25-n reggel Clerici mr nem volt rendrfnk, mbr maga errl csak a dleltti rkban szerzett tudomst. A kirlyi karabinierik parancsnokuk hsi halla ta kzvetlenl Badoglio parancsnoksga alatt llottak. A legsrgsebb feladat a fasiszta milicia elintzse volt. Galbiati vezrrnagy jlius 25-n reggel a fasiszta nagytancs lsnek kimenetelre val tekintettel s Scorza prtftitkr hozzjrulsval krtviratot fogalmazott a milicia csapatok parancsnokaihoz, amelyben a parancsnokok azt az utastst kaptk, hogy embereiket mozgstsk s kszljenek fel minden eshetsgre. Senisenek sikerlt ennek a krtviratnak elkldst megakadlyozni s Galbiati tviratszvegt egy egszen ms szveggel helyettesteni. Galbiati s Scorza tudta nlkl azt az utastst kaptk a fasiszta milicia parancsnokai, hogy a milicia csapatok a jvben a hadsereg ktelkbe tartoznak s az illetkes veznyl tbornok parancsnoksga alatt llanak. A helyi milicia parancsnokokat nyomatkosan felhvjk, hogy abszolt fegyelmezetten teljestsk Badoglio tbornagy parancsait. A tvirat Galbiati alrsval rkezett meg a miliciacsapatok parancsnokaihoz. Galbiati s Scorza ekzben meg voltak gyzdve arrl, hogy az eredeti tvirat eljutott a cmzettekhez s egsz Olaszorszgban, rendelkezsre ll a teljesen mozgstott milicia.

Badoglio tbornagy ilyen mdon a fasiszta rezsim utols tartoszlopt is megdnttte. A dnts rjban a fasiszta milicia sehol sem jelent meg a kzdtren. A vdernek az uralkod s Badoglio tbornagy parancsra kivonult csapatai ellenlls nlkl foglaltk el a jelentsebb pozcikat, az orszg tnylegesen ostromllapotba kerlt. Az alatt a kt ra alatt, amelyet Mussolinii a kirlynl tlttt, nagyon sok fasiszta vezetembert letartztattak. Helyenkint ellenlls mutatkozott, ezeken a helyeken kattogni kezdtek a gpfegyverek. Egyes vrosokban, st Rma nmely klvrosban is utcai harcok folytak, Mussolinit azonban a Villa Savoiban hermetikusan elzrtk a klvilg esemnyeitl.

 

A Ducet a Villa Savoia kapujban letartztatjk.

 

A Duce a kirly bizalmas vrszobjn thaladva, az elcsarnokba lpett, izgalmban, nagy bels elfoglaltsgban csak mechanikusan vette tudomsul, hogy titkrja nem vrakozik re az elcsarnokban. Az elcsarnokon thaladva, siets lptekkel ment le a lpcsn. Autjt nem ltta a palota bejrata eltt, a Madelli szzados parancsnoksga alatt ll testrcsapat sem llott mr a tren, ennek a testrcsapatnak kivonulsrl azonban a Duce nem is tudott, gy termszetesen az eltnsk sem tnt fel neki.

— A kocsimat! — kiltotta a Duce az egyik ajtnllnak.

Ebben a pillanatban utolrte a Ducet a nyolc magasrang katonatiszt, akik a kirly vrszobjban szegdtek a nyomba s utnasiettek, a lpcsn lefel. Egy ezredes hozzlpett s gy szlt:

— Excellenc (mr nem Duce), azt a parancsot kaptam, hogy vegyem nt vdelmembe. Krem, kvessen.

Az ezredes egy betegszllt autra mutatott, amely ebben a pillanatban rkezett meg a kirlyi palota kapuja el s ott megllt.

Mussolini vgignzett az ezredesen s les hangon felelte:

— Semmi szksgem a vdelmre. lljon flre az utambl!

Az ezredes nyomatkosan kijelentette, hogy igen hatrozott parancsokat kapott s azokat teljesteni fogja. Mussolini sztlanul, de a felhborods s a harag lzban g pillantssal nzett r, vgl rekedten gy szlt:

— Csak az erszaknak engedek.

Az ezredes a Duce karjra tette a kezt, ms ftisztek is kzelebb lptek s jobbrl-balrl megragadtk a Duce karjt. Mussolini spadtan drmgte:

— Gyalzatos, hitvny ruls!

Ezekutn a Ducet odavezettk a betegszllt authoz, annak ajtajt kinyitottk s Mussolinit beltettk. A Duce a tisztek utastsra vgigfekdt a kocsiban elhelyezett hordgyon. Egy katonaorvos vrta a kocsiban a Ducet, amint lefekdt, injekcistt vett el s Mussolini kabtujjt felgyrve, injekcit adott a karjba. A Duce ezutn rvidesen elcsendeslt. A trzstisztek kzl ngyen beltek a kocsiba a katonaorvos mell, azutn a betegszllt kocsi elindult a Villa Savoia kapuja ell.

Az llamcsny sikerlt. A rmai rdi mr aznap este kzlhette a hrt az egsz vilggal, hogy Mussolini lemondott a miniszterelnksgrl s Badoglio tbornagy elnksge alatt j kormny alakult. A Badoglio-kormny kezben tartott minden katonai s kzbiztonsgi szempontbl fontos pozcit s kezben tartotta a Ducet, a fasizmus megteremtjt s irnytjt…

(Betilva.com)

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros